Reklam

Kulak Altında Şişme ve Ağrı

  • 25 Ocak 2018
  • 3.203 kez görüntülendi.
Kulak Altında Şişme ve Ağrı

Kulak altında uzun süreli şişlik ve ağrı görülmesi durumunda kişinin uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir. Kulak altında yer alan şişliklerin ve birlikte seyreden ağrının farklı sebepleri bulunabilir ve bu semptomlar ciddi hastalıkların habercisi olarak sayılabilir. Böyle bir durumda kişinin uzman bir doktora gitmesi, şikayetlerine göre gerekli testleri yaptırması uygun bir tedavi yöntemi oluşturulması için yapılması gereken adımlardır.

Kulağın alt kısmında görülen şişlik bazen psikolojik olarak da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yoğun stres şişliklerin ana sebeplerinden birisi olarak görülmektedir. Kişinin böyle bir durumla karşılaşmaması adına stresli olaylardan uzak durması tavsiye edilmektedir. Geçici olabilecek şişliklerin uzun sürmesi halinde mutlaka uzman bir doktor ile görüşülmelidir.

Kulak Altında Ağrı ve Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?

Kulak altında meydana gelen şişliklerin birçok farklı sebebi olabileceği için kesin bir tanı için kişinin gerekli muayeneler olması ve test yaptırması gerekmektedir. En çok görülen nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Kulak İltihabı

Kulaklarda görülen şişlik ve ağrının en büyük nedenlerinden birisi kulak iltihabıdır. Orta kulak iltihabı olarak bilinen bu iltihap türü tedavi edilmediği takdirde kişiye acı verecek bir etken olacaktır. Kulak iltihabı kulakta yer alan bakterilerin artması ile birlikte görülen bir rahatsızlık türüdür. Bu gibi bir durumda kişinin uzman bir doktora danışması ve biran önce tedaviye başlaması gerekmektedir.

2-)Yağ Bezesi

Kulakta meydana gelen ağrı ve şişliklerin bilinen nedenlerinden birisi de yağ bezesidir. Bilindiği üzere yağ bezeleri vücudun birçok farklı bölgesinde karşımıza çıkabilmektedir. Yağ bezeleri ağrının yanı sıra şişliğe de neden olur. Geçici bir sağlık sorunu olan yağ bezelerinin uzun süre geçmemesi durumuda doktora danışılması ve gerekirse tıbbi müdahalede bulunulması gereklidir.

3-)Lenf Düğümü ve Tükürüz Bezi

Kulağın arka kısmında lenfler bulunur. Bu kısımda şişlik meydana geldiğinde sebebin lenflerde olması da muhtemeldir. Lenf düğümü nedeniyle kulak arkasında görülen şişlikler ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur.

Kulak Altı Şişlik ve Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak altında görülen şişlik ve ağrıdan kurtulmak için evinizde basit bir işlem uygulayabilirsiniz. Bunun için sıcak kompres uygulaması yapmak etkili olacaktır. Bezi sıcak bir su ile ıslatıp şişlik olan bölgeye hafif aralıklar ile sürerek şişlikten kısa süre içinde kurtulabilirsiniz. Buna rağmen şişlik ve ağrı devam ediyorsa, kişinin uzman bir doktora gitmesi tavsiye edilmektedir. Hastalığın neden olduğu belirtildikten sonra ona uygun bir tedavi yöntemi geliştirilecek ve uygulanacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ