Reklam

Kulak Arkasında Beze

  • 26 Ocak 2018
  • 1.661 kez görüntülendi.
Kulak Arkasında Beze

Bezeler vücudun farklı kısımlarında oluşabileceği gibi kulak arkasında da oluşabilir. Beze toplumda çok sık görülen bir durumdur ve çıktığı yerler kişiden kişiye farklılık gösterir. Bezeler zararlı olabileceği gibi genellikle zararsızdır. Fakat kulak arkasında oluşan bezeler belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra estetik açıdan problemler çıkararak hayat kalitesinin düşmesine sebep olur. Bununla birlikte beze oluşumuna neden olan etken de tehlikeli olabilir.

Kulak Arkasında Oluşan Bezelerin Nedenleri Nelerdir?

  • Kulak arkasında oluşan bezelerin en temel sebebi bu bölgede bulunan lenf bezlerinin şişmesidir. Lenf bezleri çeşitli durumlarda şişer. Lenf bezleri mikroplarla savaşan antikor adlı maddeleri sentezler. Yani vücuda bir enfeksiyon yapıcı madde girdiğinde lenf bezleri çalışmaya başlar. Bunun sonucunda lenf bezlerinin şişmesi beklenen bir durumdur. Mantar, bakteri enfeksiyonları bu duruma sebep olabilir.
  • Ağız içerisinde oluşan enfeksiyonlar da kulak arkasındaki lenf bezlerinin şişmesinde etkilidir. Boğaz iltihapları, dişlerde ve diş etlerinden oluşan iltihaplar bu durumun oluşmasına sebep olabilir. Kulak ve ağız içerisinde östaki borusu ile bağlantı sağlanır. Östaki borusunun asıl görevi basıncı dengelemekken ağızda oluşan enfeksiyonların kulağa geçmesine de sebep olabilir.
  • Lenf bezlerinin şişmesinin bir başka sebebi lenfomadır. Lenfoma lenf düğünlerinin kanserlenmesidir. Kanser oluşan lenf düğümü şişer ve bu durum kulak arkasından belli olmaya başlar. Lenfoma genelde ağrısızdır. Fakat eşlik eden bazı bulgular vardır. Öksürük, kilo kaybı, gece terlemesi, sürekli yorgunluk gibi belirtiler kulak arkasındaki şişlikle birlikte görülüyorsa, lenfomadır yani lenf düğümü kanseri habercisi olabilir.
  • Kulak arkasındaki şişliklerin bir diğer sebebi ise yağ bezeleridir. Yağ bezeleri vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabileceği gibi kulak arkasında da oluşabilir. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli sebeplerden dolayı yağ hücrelerinin bir araya gelmesi ve büyümesiyle oluşur. Genellikle zararsızdır.

Kulak Arkasında Oluşan Bezelerin Tedavisi Nasıldır?

Kulak arkasında oluşan bezelerin tedavi edilebilmesi için altında yatan sebebin ortadan kaldırılması gerekir. Enfeksiyon kaynaklı lenf bezi şişmeleri enfeksiyonun geçmesi ile geçer. Vücuttaki enfeksiyonlar için çeşitli ilaç tedavileri uygulanır.

Eğer şişkinliğin sebebi lenfoma ise tanı konulabilmesi için tomografi çekilir. Tomografi sonucunda lenfoma varlığı kesinleşirse, gerekli tedaviye başlanır. Kanser tedavisinde genellikle kemoterapi uygulanır. Cerrahi müdahalelerle lenf bezleri alınabilir.

Şişkinliğin sebebi yağ bezleri ise rahatsız olunmadığı sürece zararsızdır. Eğer tehlike oluşturuyor ve alınması gerekiyorsa, ilaçlar yağ bezelerini küçültülür. Yağ hücrelerinin oluşturduğu lenf bezleri ameliyatla alınabilir. Bazı durumlarda lenf bezi ameliyattan sonra tekrarlayabilir. Bu durumda ameliyatın tekrar gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ