Reklam

Kulak Atması

  • 13 Haziran 2017
  • 3.128 kez görüntülendi.
Kulak Atması

Halk arasında sıklıkla önemsenmeyen ve genellikle doktora bile gitme gereği duyulmayan bir durumdur. Kulak çınlaması, kulakta kalp atışı sesinin duyulması, nabız sesinin duyulması olarak da anılır. Sağlıklı bir kimsede kulağın yapısı; dış kulak, orta kulak ve iç kulaktan oluşur. Kulak kepçesi ile dışardaki sesler toplanır ve gelen sesler sinirler yardımı ile ileti haline dönüştürülüp işitme sağlanır. Toplanan ses dalgaları kulak zarına gelip çekiç, örs, üzengi kemiklerini titreştirir ve bu titreşimle beraber ileti alınır. Son olarak da kulak zarında hissedilen beyine ses olarak iletilir ve algılama (duyma) gerçekleşir.

Kulakta hissedilen uğultular, çınlamalar ve atmalar kişinin hayatında önemli bir sorun haline gelebilir. Yatarken sıkça kulak çınlamasına maruz kalan hastaların yaşam kalitesinin düşmesi ile uykusuzluk sorunu çekmeleri çok olağandır. Kimi zaman bu durum geçici bir sebepten olabildiği gibi kimi zaman da ciddi tedavi gerektiren bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kulak Atması Neden Olur?

  • Bademcik iltihaplanması ya da kulakta meydana gelen iltihaplanmalarda sıklıkla karşılaşılır.
  • Kulakta biriken fazla kirin ve anormal maddelerin var olması nedeni ile duyulan sesler uğultulu gelebilir. Kulaktan çınlama şeklinde gelen seslerin genel nedeni de kulak iltihaplanması ve bunun öncesinde geçirilen boğaz ve burun iltihaplanmalarıdır. Kişinin bu gibi durumlarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanması gerekebilir. Aynı zamanda kulak kiri için de doktor tarafından kulak içinin temizlenmesi kulak pisliklerinden arındırılması gerekir.
  • Damarlarda normal olmayan bir genişleme var ise bu da kişinin kulağında nabız sesini duyması gibi bir sonuç doğurur.
  • Zaten hasta olan biri var ise kullanılan ilaçların bazıları yan etki olarak da kişide sesler duymaya neden olabiliyor olabilir. Bu durumda en kısa sürede hekime danışmak gerekir.
  • Yüksek tansiyon, anemi, beyin tümörü ve kafa travmalarında da kişi sesler duyabilir.
  • Çok fazla çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin tüketilmesi,
  • Stresli bir yaşam ve fazla alkol kullanımı da kulakta atmaya neden olabilir.

Kulak atmasının genel tedavi yöntemi diye bir şey yoktur. Fakat böyle bir durumda ilk yapılması gereken kulak burun boğaz doktoruna gidilmesidir. Hastalığın sebebi bulunmalı ve ona göre bir tedavi yolu izlenmelidir. Uzman hekim kontrolünde gerekirse ilaç kullanımı, gerekirse kulak temizlemesi ya da başka bir polikliniğe yönlendirme yapılacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ