Reklam

Kulak Karıncalanması ve Kaşınma

 • 11 Mayıs 2017
 • 2.340 kez görüntülendi.
Kulak Karıncalanması ve Kaşınma

Kimi zaman kulak bölgesinde kaşıntı isteği meydana gelebilir. Kulaktaki kaşıntının şiddetli olması bu bölgede yara ve kızarıklık gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Cildin herhangi bir bölgesinde oluşabilen kaşıntı gibi kulak kaşıntısının da başlıca nedenlerinden biri; alerjik durumlar ve enfeksiyondur. Kaşıntının sürekli olması kulakta yanma ve acı hissi oluşumuna sebebiyet verebilir.

Bu içerikte ilk olarak kulak kaşıntısının nedenlerini ardından kulaktaki karıncalanmanın, uyuşmanın sebeplerini ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Kulak Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kaşıntıyla birlikte kızarıklık, deride döküntü olup olmadığı gibi detaylar tanı aşamasını kolaylaştırıcıdır.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin çeşitli etkenlere gösterdiği tepki, alerji olarak bilinir. Alerjiye yol açan maddeler; kullanılan kozmetik ürünleri, şampuanlar, tüketilen gıdalar, polen, ev kiri gibi pek çok etken olabilir. Alerjiyi tetikleyici maddeler herkes de farklılık gösterebilir.

Ciltte meydana gelen kaşıntı ve kızarıklık alerjinin en bilindik bulgularıdır. Kulak kaşıntısı da alerjik durumun sonucu olarak görülebilir. Tüketilen gıda, polen veya toz alerji tetiklemiş olabilir. Bu sebepten kaynaklı kaşıntı, çoğunlukla alerjen maddenin(alerjiyi tetikleyici madde) vücuttan uzaklaştırılması halinde son bulmaktadır.

Enfeksiyon

Kulakta oluşan enfeksiyon, kendini kulak kaşıntıyla belli edebilir. Özellikle havuzdan veya denizden çıktıktan sonra kulak içinde kalmış sudan ötürü enfeksiyon gelişerek, kaşıntı şikayetine neden olabilir.

Böcek Sokması

Arı, sinek veya başka bir tür böceğin sokması halinde de kulak bölgesinde kaşıntı baş gösterebilir. Genellikle kaşıntıya kızarıklık eşlik eder. Özellikle yaz günlerinde sinek ısırmasından ötürü kulak veya cildin başka bölgelerinde kaşıntı sorununa sık rastlanır. Eğer basit bir böcek sokması olduğu düşünülmüyorsa, ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Psikolojik Etkenler

Aşırı stres ve kaygı durumları fiziksel bir sonuç olan kaşıntıya neden olabilir. Bu tarz olası şikayetleri önlemek adına stresin olabildiğince azaltılmasında yarar vardır.

Diğer Nedenler

 • Egzama,
 • Sedef hastalığı

Kulak Karıncalanması Neden Olur?

Travma Etkenleri

Kulağa doğru alınan sert bir darbe, bu bölgede sinir sıkışmasına neden olarak uyuşmaya sebebiyet verebilir. Eğer alınan hasar çok şiddetli ise, ciddi yaralanmalar/enfeksiyonel durumlar olabileceğinden en kısa sürede sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

Kulak Enfeksiyonu

Orta veya dış kulakta oluşabilecek enfeksiyon, bu bölgede karıncalanmaya neden olabilir. Enfeksiyon kendini ilk olarak ağrı ile gösterir. Şayet ağrı ile beraber kulakta akıntı, karıncalanma gibi başka anormallikler söz konusuysa derhal uzman hekime danışılması tavsiye edilir.

Kulakta karıncalanma ve kaşıntı problemi, iltihaplanma veya enfeksiyonun sonucu olabilir. Bunların yanı sıra çok daha ciddi rahatsızlıkların bulgusu niteliğinde olabileceğinden, ihmal edilmemesinde fayda vardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. I am always searching online for articles that can help me. Thank you! https://dementiamedi.com how to treat dementia

 2. Bardzo interesujący temat, dzięki za wysłanie wiadomości tlen inhalacyjny w puszcze tlen inhalacyjny w puszcze.

 3. JavierTox dedi ki:

  tinder date , tinder app
  tindr

BİR YORUM YAZ