Reklam

Kulak Temizletmesi ve Kan Gelmesi

  • 12 Aralık 2017
  • 1.886 kez görüntülendi.
Kulak Temizletmesi ve Kan Gelmesi

Kulaktan kaynaklanan hastalıklar insan sağlığı açısından zararlıdır. Erken müdahalenin çok önemli olduğu kulak, vücutta birçok hasara sebep olabilir. En önemlisi duyma organıdır ve gerekli müdahalelerin yapılmaması halinde işitme kaybına yol açabilir. Kulaktan kan gelmesi tıpta otoraji olarak adlandırılmaktadır.

Kulaktan Kan Gelmesi Halinde Yapılması Gerekenler

Öncelikle vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doktora kulaktan kan gelme sürecinin nasıl başladığını ve sebep olan bir etken varsa bu durum açıklanmalıdır.

Kulaktan Kan Gelme Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kafa kırıkları, alınan bir darbe, travma ve yaralanma kulaktan kan gelmesine sebep olabilir. Bunun yanında kulak zarının delinmesi veya kulağa sokulan herhangi bir sert cisim kulaktan kan gelmesine neden olur. Öncelikli olarak kulakta ağrı hissedilebilir. Ağrının yanında bölgesel işitme kaybı ve kulak kanaması gözlemlenmesi halinde uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Evde kulak çöpü ile veya başka sert bir cisimle kulak içine baskı yapılması kulaktan kan gelmesine neden olabilir. Özellikle kulak çöpü ile kulak bölgesinin içini temizlemeye çalışmak, kulak içindeki kirin daha fazla derine itilmesine sebep olarak bölgeyi tıkayabileceği gibi mikrop kapılmasına da yol açabilir. Bu yüzden kulak temizlemesi evde bilinçsizce yapılmamalıdır.

Evde Kulak Temizleme Yöntemleri

1-) Kulak temizleme çöpleri kullanılmamalıdır. Bu malzemenin kullanılmasıyla kulağın kendiliğinden atabileceği kir daha derine itilerek kulağın temizlenmekten çok kirli kalmasını sağlamaktadır.

2-) Kulağına çabuk su kaçan insanların denize, havuza veya duşa girerken kulak tıpası kullanması kulaklarının tıkanmasına engel olacaktır. Böylece temizlemeye ihtiyaç duyulmayacaktır.

3-)Kulak mumları bölgeye ısı uygulanmasıyla kirin dışarı çıkmasını sağlamaktadır.

4-) Parafin yağının kullanılması üç gün içerisinde kulak kirinin dışarı kendiliğinden atmasını sağlamaktadır. Üç yemek kaşığı parafin yağının mumun üzerinde ısıttıktan sonra kulağa damlatılmasıyla kulak kiri çözülür.

5-) Sirke ve alkolün karıştırılıp pamuk yardımıyla kulağa sıkılması kulak kirinin atılmasında faydalı olacaktır.

6-) Vücudun birçok noktasına iyi gelen zeytinyağı, kulak kirini yumuşatacağı için fayda sağlar. Zeytinyağını kulağa damlattıktan sonra tersi tarafına yatarak uzanmak kulak kirinin atılmasını sağlayacaktır.

Ancak ne olursa olsun bu tarz evde yapılan işlemlerin bilinçsizce gerçekleşmemesi gerekir. Kulak tıkanıklığından çok fazla şikayetçi olan bireylerin, kulak temizleme işlemlerinin yapıldığı yerlerde muayene olduktan sonra tedavi olmaları önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ