Reklam

Kulak Tüpü Ne Kadar Zamanda Düşer?

 • 27 Şubat 2017
 • 7.707 kez görüntülendi.
Kulak Tüpü Ne Kadar Zamanda Düşer?

Kulağın zedelenmesi sonucunda ya da iç ve orta kulakta bakteri ve virüs kaynaklı hastalıkların gözlenmesi sonucunda orta kulakta iltihaplanma meydana gelebilir. Orta kulak iltihaplanmasında tedavi olarak kulağın havalandırılması yapılmaktadır. Bu durum özellikle enflamasyonlu durumlarda hastanın rahatlandırılması için yapılır. Bu havalandırma işlemi esnasında kulak tüpleri kullanılmaktadır bu duruma da ventilasyon tüpü takma işlemi denilmektedir.

Kulak tüpü ya da ventilasyon tüpü kişiye cerrahi müdahale ile takılmaktadır. Uzman hekimler tarafından kişinin anestezi altına alınması sonrasında gerekli bölgeye tüpün takımı gerçekleştirilir. Ancak lokal anestezi ile de uygulanabilen kulak tüpleri bulunmaktadır.
Kulak tüplerinin uygulanma sebebine göre kulakta kalma süresi değişiklik göstermektedir.

Genellikle ilk altı ay boyunca kalması istenir. Altı ay sonrasında kulaktan kendiliğinden düşmeyen tüpler küçük bir cerrahi operasyon kullanarak bölgeden çıkarılabilmektedir. 1 yılı aşkın şekilde kulakta kalan tüplerde mevcuttur. Genellikle böyle durumlarda tüpün takıldığı kulak bölgesinde kabuklanma ve çeşitli etkileşimler gözlenebilmektedir.

Kulak Tüpleri Nasıl Seçilir?

Kulak tüpleri genellikle kulak içerisinde meydana gelen rahatsızlığın tipine bağlı olarak seçilmektedir. Genellikle T şeklindeki tüpler kullanım kolaylığına bağlı olarak daha sık kullanılmaktadır. T tipi kulak tüpleri dış kulaktan nadiren takılır. Genellikle orta kulak bölgesine takılır. Bazı durumlarda kulak tüpü iç kulak bölgesine de takılabilmektedir.

Kulak tüpünün takılması hastanın şikayetlerinin hızla gerilemesine neden olmaktadır. Genellikle orta kulak iltihaplanmalarında inflamasyonun rahatlatılması amacıyla kullanılmaktadır. Takılması sonrasında kişinin işitmesinde herhangi bir kayıp meydana gelmemektedir. Ancak bazı olgularda hastalık etmenine bağlı olarak ya da kişisel özelliklere bağlı olarak işitme kaybı meydana gelebilmektedir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ayrıntılı bir şekilde bahsetmek gerekirse kulak tüpü şekline bağlı olarak farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Kulak tüpü lokal anestezi ile takılabilir. Lokal anestezide genellikle lidokain kullanılmaktadır. Lidokaine alerjisi olan kişilerde alternatif bir lokal anestezik madde düşünülmeli ya da genel anestezi yapılmalıdır. Genel anestezi operasyonun süresine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle kullanılan anestezikler kısa süreli bayıltıcı özelliği olan anesteziklerdir.

NOT: Kulak tüpü takılması sonrasında komplikasyon gelişimi söz konusu olur ise muhakkak uzman hekime gidilmeli, sorun tespit edilmelidir. Gerekli görülürse tüp çıkarılmalıdır. Bu durum nadiren gözlenmektedir. Ancak önemsenmemesi durumunda kişide işitme kaybı söz konusu olabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Oavoys dedi ki:

  over the counter viagra in usa – where to buy sildenafil uk sildenafil 20mg brand name

 2. Tlbtoc dedi ki:

  vardenafil free sample – discount vardenafil vardenafil generic name

 3. Mhhajp dedi ki:

  order vardenafil without prescription – arnaud vardenafil generic buying vardenafil online

BİR YORUM YAZ