Reklam

Kulaklarımda Basınç Hissi ve Tıkanıklık

  • 13 Aralık 2017
  • 1.709 kez görüntülendi.
Kulaklarımda Basınç Hissi ve Tıkanıklık

İnsan vücudunun en hassas bölgelerinden olan kulak, rahatsızlık olması halinde günlük yaşamı kötü etkilemektedir. Kulaklarda meydana gelen basınç ve tıkanıklık, kişiyi rahatsız edebilir. Genel olarak tıkanıklık basınç oluşmasına neden olur. Bunun yanında birçok neden kulaklarda basınç ve tıkanıklığa yol açabilir.

Yazımızın devamında kulakta basınç hissi ve tıkanıklık şikayetleri ayrı ayrı ele alınmaktadır.

Kulakta Basınç Hissi Neden Olur?

1-)Kulak Tıkanıklığı

Kulakta sıvı veya mukus birikmesi nedeniyle tıkanıklık meydana gelebilir. Küçük çaplı su kaçmasıyla olabilecek tıkanıklıkların yanında östaki borusunda iltihap oluşmasıyla tıkanıklık olabilir. Kulağı yeterince rahatsız eden tıkanıklık, çınlama sesine ve işitme zorluğuna sebep olabilir. Kulak tıkanıklığı çocuklarda daha fazla görünmektedir.

2-)Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar kulakta rahatsızlık hissedilmesine neden olabilir. Östaki borusunda kaynaklanan bu sorun duymayı engelleyebilmekle birlikte kulak tıkanıklığına neden olur. Hastalığın tedavi edilmesi halinde tıkanıklık ve basınç ortadan kalkacaktır.

3-)Sinüsler

Burun ve alın bölgesinde bulunan sinüslerin şişmesi ve sıvı ile dolması tıkanıklığa ve basınca neden olabilir. Bölge dolan sıvı ile bloke olacağı için nefes almada da güçlük çekilebilir.

4-)Kulak Barotravması

Kulak barotravması halk dilinde çok bilinen bir rahatsızlık türü değildir. Östaki borusunun bloke olmasıyla hava dengesizliği oluşur. Örneğin uçak seyahatinde veya tüple suya dalışta hissedilebilir. Bunun yanında rakımı yüksek alanlarda araba kullanınca da kulakta tıkanıklık olur. İlk müdahale olarak sakız çiğnemesi önerilir.

Kulakta Basınç Belirtileri

  • Baş dönmesi,
  • Kulak ağrısı,
  • Az düzeyde işitme kaybı,
  • Kulak çınlaması,
  • Kulak tıkanıklığı.

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

1-)Kulağın Temizlenmemesi

Kulağın bölümlerinde meydana gelen problemler tıkanıklığa yol açabilir. Özellikle kulağın kulak çöpü yardımıyla temizlenmesi kiri daha da içeri iteceği için tıkanıklığa ve hasara yol açabilir. Bu yüzden kulak tıkanıklığın rahatsız edici düzeyde hissedilmesi halinde doktora başvurulmalıdır. Cerrahi müdahale ile kulak temizlenmesi daha faydalı olacaktır. Bunun dışında herhangi bir yabancı cismin kulak iç bölgesine sokulması mikrop oluşumuna neden olabilir.

2-)Orta Kulak İltihabı

Birçok kişinin korkulu rüyası orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı toplanması sonucu oluşur. Kulak zarının da bölgede bulunması nedeniyle ciddi bir tedavi süreci gerektirebilir.

3-)Sinüzit

Yüz ve burundaki kemiklerin arasındaki boşluk olan sinüslerin iltihaplanması sinüziti oluşturur. Kulak iltihabı oluşabilmesi nedeniyle kulakta tıkanıklık hissedilir.

Kulak Tıkanıklığı Tedavisi

Kulakta basınç hissi ve tıkanıklık kendiliğinden bir süre sonra geçebilir. Fakat belirtilerin iki günden fazla aralıksız devam etmesi halinde evde bilinçsiz tedavi yöntemlerine başvurulmamalı ve doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Tıkanıklığın yaşandığı sırada öncelikli olarak sakız çiğnemek ve esnemek faydalı olacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ