Reklam

Kulakta Basınç Tıkanıklığı ve Doluluk

 • 09 Şubat 2018
 • 1.359 kez görüntülendi.
Kulakta Basınç Tıkanıklığı ve Doluluk

Zaman zaman kulaklarımızda doluluk hissetmemiz normaldir. Kulağına su kaçan ya da uçağa binen kişilerde kulakta doluluk hissi sıklıkla görülmektedir. Kulakta doluluk hissi basınç tıkanıklığı olarak da adlandırılmaktadır. Basınç tıkanıklığı kulaktaki östaki borusunun tıkanması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Ve basınç tıkanıklığı sonucu kulakta ağrı, acı ve dolgunluk hissi görülmektedir.

Östaki borusu orta kulak ile yutağı birbirine bağlama görevi üstlenen bir yapıya sahiptir. Östaki borusu kulak zarı içindeki basıncı dengelemektedir ve bu boruda herhangi bir tıkanma olması kulakta rahatsızlığa neden olmaktadır.

Kulakta Basınç Tıkanıklığı Neden Olur?

1-)Kulak Kiri

Kulakta meydana gelen tıkanıklığın en basit sebeplerinden birisi kulak kiridir. Kulağın düzenli aralıklarla temizlenmemesi sonucu kulakta basınç meydana gelebilir. Kulak kirinin tamamen temizlenmesi önerilmemektedir çünkü kulak kirleri virüs ve bakterile karşı kulağı korumaktadır. Kulağı temizlemek için sert cisimlerin kulağa sokulması sakıncalıdır. Kulakların uzman bir kişiye temizlettirilmesi oluşabilecek zararı önleyecektir.

2-)Dış Kulak İltihabı

Dış kulak iltihabı, kulağın sık sık temizlenmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Kulağın sık temizlenmesi sonucunda kulak bakteri ve çeşitli organizmalara karşı savunmasız kalır. Dış kulak iltihabı kulakta basıncın yanı sıra ağrı ve işitme kaybına neden olacağı için tedavisine bir an önce başlanması gerekmektedir.

3-)Basınç Travması

Aniden gelişen yükseklik kulaklarda basınç travmasına neden olmaktadır. Tüp ile dalmak, uçağa binmek ani yükseklik artışına neden olduğu için kulakta basınç kaybı meydana getirmektedir.

Kulakta Basınç Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kulakta meydana gelen basınç tıkanıklığının en sık görülen belirtileri aşağıda yer almaktadır:

 • Kulakta dolgunluk hissi,
 • Kulakta ağrı ya da acı hissi,
 • Geçici işitme kaybı,
 • Çınlama sesi.

Kulakta Basınç Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

 • Kulağınızda tıkanıklık hissi varsa ve bu uzun süredir devam ediyorsa, öncelikli yapmanız gereken şey iyi bir kulak-burun-boğaz doktoruna görünmek olmalıdır.
 • Kulakta basınç tıkanıklığına iyi gelen şeylerden birisi sakız çiğnemektir. Sert bir şeker yemek de tıkanıklığa iyi gelecektir.
 • Esnemek kulaktaki basınç miktarını azaltacak yöntemlerden birisi olacaktır.
 • Diğer bir yöntem olarak ise yüksek yastık kullanımı yapmaktır. Özellikle uyurken yüksek yastık kullanarak basıncı azaltabilirsiniz.
 • Kulak basınç tıkanıklığına iyi gelen yöntemler arasında farklı nefes alma egzersizleri yer almaktadır. Bunun için burnunuzun bir deliğini kapatın ve diğer burun deliğinden nefes vermeye çalışın.
 • Son bir yöntem olarak ise sıcak duş alabilir ya da 15 dakikalık buharlı banyo yapabilirsiniz.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ