Reklam

Kulakta Ödem

 • 28 Mart 2017
 • 6.658 kez görüntülendi.
Kulakta Ödem

Kulakta ödem oluşumu bir çok yaş grubunda oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Çok ciddi bir durum olmamakla birlikte, dış kulak yolu enfeksiyonları, travma, kaza veya alınan darbeler sonucunda, kullanılan kronik ilaçlar veya alerji belirtisi gibi bir çok neden kaynaklı olarak kulakta ödem oluşumu gerçekleşebilmektedir. Bu tarz rahatsızlıklarda, hastalığın tedavisi oluşan ödeminde tedavisi anlamına gelmektedir.

Kulakta Ödem Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyon Kaynaklı Oluşan Ödemler

Dış kulak yolu enfeksiyonu sonucunda veya boğaz enfeksiyonlarının kulağa vurması ile kulakta yer yer ödemler şeklinde kendini gösteren şişlikler meydana gelebilmektedir. Enfeksiyonun tedavisi, enfeksiyon sonucu oluşan ödemi de önlemede yardımcı olacaktır.

Travma, Kaza veya Alınan Darbeler Sonucu Oluşan Şişlikler

Alınan darbeler veya kaza sonucunda kulakta şişlikler meydana gelebilmektedir. Alınan darbenin veya kazanın çok ciddi olmaması sürecinde genellikle ilaç kullanımına gerek duyulmaz bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.

Kronik veya Akut Rahatsızlıklar Dahilinde Kullanılan İlaçlar

Kronik rahatsızlıklar her ne kadar sürekli ilaç kullanılarak hastalığın etkisi zayıflatılmaya çalışılsa da, belirtilerini önlemek pek mümkün olmamaktadır. İlaç yan etkisi olarak veya hastalık yan etkisi olarak kulak veya vücudun bir çok yerinde ödem oluşabilmektedir.

Mevsimsel alerjik rinit

Alerji günümüzün en dertli rahatsızlıklarındandır. Özellikle bahar döneminde şiddetli hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığının eşlik ettiği alerjik reaksiyonlarda kulakta şişlik gibi bir çok belirti de yer alabilmektedir.

Kulakta Ödem Oluşumunu Nasıl Tedavi Ederiz?

Kulakta oluşan ödemler genellikle hastalığın tedavisi dahilinde kendiliğinden geçme eğilimindedir. Enfeksiyon sonucu oluşan şişliklerin tedavisinde enfeksiyonun kökenine bakılarak tedavi uygulanır. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı yarar sağlarken, viral enfeksiyonlarda ilaç kullanımı pek bir etki sağlamamaktadır. Enfeksiyonun vücuttan atılması dahilinde kulakta oluşan ödem gibi belirtilerde kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.

 • Kaza, travma ve darbe sonucu oluşan şişliklerde herhangibi bir ilaç kullanımı gerekmemektedir. Alınan darbe sonucu oluşan yaranın enfeksiyon kapmaması için pansuman uygulaması yapılabilir. Şişlik şeklinde kendini gösteren ödemler bir süre sonra geçme eğiliminde olacaktır.
 • Kronik rahatsızlık belirtisi olarak oluşan ödemlerde kullanılan ilaçlar hastalığın semptomlarının azaltılması yönünde etki ettiği için tamamen bu ödemlerin ortadan kalkması mümkün değildir. Bu tarz rahatsızlıklarda genellikle sadece etki azaltılır.
 • Alerjik reaksiyonların tedavisi mümkün değildir. Kullanılan antihistaminik ilaçlar, belli bir süre alerjik belirtinin önlenmesinde yardımcı olacaktır. Antihistaminik ilaçlar aynı şekilde şişliklerin de önlenmesinde yardımcı olacaktır. Fakat uzman kontrolü olmadan kesinlikle ilaç alınmamalıdır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. order desyrel dedi ki:

  I precisely had to appreciate you all over again. I am not sure the things that I might have followed in the absence of the entire methods documented by you directly on such industry. It had become a real distressing crisis in my circumstances, however , encountering the skilled form you managed that made me to jump over fulfillment. I’m just happier for this guidance and even hope you find out what a great job you are doing instructing other individuals through your blog post. I am sure you have never encountered all of us.

 2. Sol Victorin dedi ki:

  As I website owner I think the content here is very great, appreciate it for your efforts.

 3. Thanks for sharing your thoughts about asmr https://0mniartist.tumblr.com. Regards
  asmr 0mniartist

BİR YORUM YAZ