Reklam

Kulakta Yutkunma Sonrası Gelen Çıt Sesi

 • 15 Mart 2018
 • 2.310 kez görüntülendi.
Kulakta Yutkunma Sonrası Gelen Çıt Sesi

Yutkunurken kulaktan seslerin gelmesi yoğun karşılaşılan durumlardandır. Söz konusu bu sesler; uğultu, çınlama, çıtlama gibi pek çok sesi içerebilir. Bu haller daha çok kulak iltihabı ve kulaktaki iltihaplarla bağlantılı görünmektedir. İnsanların bir şeyler yerken ya da hareket ederken kulaklarındaki kıkırdak kemiklerinden gelen sesler söz konusudur. Bunun dışından yutkunmak konusunda problemler yaşayan kişiler de bu durumdan mustariptir.

Bu rahatsızlık tıbbi manada “Östaki Disfonksiyonu” olarak nitelendirilmekte ve kulağın içindeki bölümlerden olan östaki borusu ile ilintilendirilmektedir.

Uzmanlar bu kulaktan ses gelmesi durumunun daha çok basıncı dengelemekle görevli orta kulağın içindeki östaki borusu ile bağlantılı görürler. Yutkunma sırasındaki basınç ise bu çıt sesine neden olur. Bu durum kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyebileceği için bir uzman tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır.

Ancak uzmanlar bu sesin genel manada bir rahatsızlık belirtisi olmadığını ifade etmekle birlikte süreklilik ve farklı şikayetler ile birlikte düşünülerek daha ciddi hastalıkların varlığını düşündürebilmektedir.

Kulaktan Çıt Sesi Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

 • Genellikle uçak ve dalış gibi durumlarında aşırı basıncın etkisiyle östaki borusundaki kapanıp açılmadan kaynaklanabilir.
 • Kalp atış seslerinin kulakta duyulması ya da nabız seslerinin kulakta duyulması,
 • Damar basıncındaki artışın kulakta çıt sesi şeklinde algılanmasından kaynaklı olabilir.
 • Yüksek tansiyona bağlı olarak damar basıncı problemleri de bu rahatsızlığın diğer kaynakları arasındadır.
 • Bunlar dışında gürültülü ortam, konser alanları, inşaat sahaları bu çıtlama seslerine neden olabilir.
 • Orta Kulak İltihabı ile kulaktaki iltihapların çıt sesi şeklinde algılanması
 • Aynı zamanda antidepresanlar, antibiyotikler gibi ilaçların var olan yan etkileri bu probleme neden olabilir.
 • Diğer Nedenler: Kulak enfeksiyonları, kronik iltihaplanmalar, kulak zarı çökmesi, östaki borusundaki tıkanmalar, işitme kaybı, kulakta yabancı cisim, kulak çınlaması, soğuk algınlığı, kansızlık, alerji, sinüs enfeksiyonları, kulak içerisinde kir birikmesi, beyin tümörü, kafa yaralanmaları, meniere iltihabı, işitme sinirindeki tümör, çene eklemindeki ağrılar, kulağa alınan darbeler ve tiroid hastalıkları sayılabilir.

Bu şikayetler diğer yandan çok geniş bir hastalık durumu söz konusu olduğundan bu rahatsızlık; bu şikayetin dikkate alınarak tedavisi için bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

Kulaktan Ses Gelmesinin Tedavisi

Östaki borusu hastalıklarının tanısı bir Kulak-Burun-Boğaz doktoru tarafından gerekli belirti ve bulgular kapsamında yapılır. Bazen bu tahliller yeterli olurken kimi durumlarda ek işitme ve görüntü testlerine ihtiyaç duyulabilir. Tedavi sonucunda doktor çeşitli burun spreylerini; alerji söz konusu ise kaşıntı, hapşırma gibi belirtilerin engellenmesi amacıyla verir. Bundan başka uzman hekim gerekli görürse antibiyotikler, cerrahi operasyonlar ile çözüm bulunabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. vreyrolinomit dedi ki:

  of course like your website but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I will surely come back again.

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder app , tinder app
  tider

BİR YORUM YAZ