Reklam

Kulaktaki Kemik Büyümesi

  • 09 Şubat 2018
  • 2.066 kez görüntülendi.
Kulaktaki Kemik Büyümesi

Kulakta meydana gelen kulak büyümesi tıp dünyasında otoskleroz(iç kulak kireçlenmesi) olarak adlandırılmaktadır. Orta kulak ve iç kulakta meydana gelen kulak büyümesi anormal bir durumdur ve tedavi edilmesi gereklidir. Bu anormal kemik büyümesi kişinin belirli oranda işitme kaybı yaşamasına, sesleri az duymasına neden olmaktadır.

Kemik büyümesi, otoskleroz(iç kulak kireçlenmesi) hastalığı genellikle bebek yaşlarda başlar ve sessiz bir hastalık olarak ilerler. Hastalık ilerleyen yaşlara kadar belirti ve ciddi bir rahatsızlık vermez. Kadınlarda daha sık görüldüğü bilinen hastalık kulak uğuldaması ve kısa süreli işitme kayıpları ile ilk belirtilerini vermektedir.

Kulaktaki anormal kemik büyümesi ilerledikçe işitme kaybı da çoğalmakta ve tedavi edilmemesi halinde çok daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle ilk belirtilerin görülmesi ile birlikte uzman bir doktora danışılması önemlidir.

Kulaktaki Kemik Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Kulaktaki kemik büyümesi iç kulak ve orta kulakta görülen bir rahatsızlıktır. İç kulakta meydana gelen anormal kemik büyümesinin en büyük nedeni yetersiz beslenmedir. Tıp dünyasında distrofi olarak bilinen bu durum gelişim bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Yetersiz beslenme sonucu kan dolaşımının düzgün olmamasından kaynaklanan sorun zamanla orta kulağa da yayılmaktadır. Zamanla anormal biçimde büyüyen kulak titreşen kemiklerin hareketsiz kalmasına neden olur ve bu durum da duyma kaybına yol açar. Bu sorunu nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Otoskleroz(iç kulak kireçlenmesi)‘in bilinen diğer nedenleri arasında kalıtsal ve yapısal etkenler, hormonal hastalıklar, vitamin eksikliği ve kalsiyum metabolizmasındaki bozukluklar yer almaktadır.

Kulaktaki Kemik Büyümesi Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi)’in tedavisi oldukça karışıktır. Belirli bir tedavisi olmayan hastalığın takibi düzenli ve dikkatli yapılmalı, işitme kaybı noktasına gelmeden tedaviye başlanmalıdır. Cerrahi yardım olmadan hastalığın iyileşmesi mümkün değildir. Antibiyotik tedavisi de uygulanan kulak kemik büyümesi sorunu için uzun süreli bir tedavi süreci gerekmektedir. Cerrahi müdahale için geç kalınan durumlarda işitme protezi yapılır ve bu tedavi ile işitme kaybının bir kısmı düzeltilebilir. İşitme kaybı olduğunda tamamen bir tedavi uygulamak mümkün değildir.

Kulak Arkası Çıkıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kulak kemik büyümesinin yanı sıra kulakta meydana gelen rahatsızlıklardan bir diğeri de kulak arkası çıkıntısıdır. İltihap ya da enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan kulak arkası çıkıntısına şişlik ve şiddetli bir ağrı da eşlik ediyorsa, mutlaka bir doktor ile görüşme yapılmalıdır. Kulak arkası çıkıntıları bazen yağ bezesi olarak da ortaya çıkmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. read more dedi ki:

    We pay when old for the excesses of youth.

BİR YORUM YAZ