Reklam

Kürek Kemiğinde Ödem Hissiyatı

  • 13 Mart 2017
  • 8.377 kez görüntülendi.
Kürek Kemiğinde Ödem Hissiyatı

Kürek kemiğinde ödem oluşumu ya da ödem varmış hissi kişinin çeşitli rahatsızlıklar duymasına neden olabilmektedir. En başında bu durum kişinin hareket etmesi esnasında eklemler arasında kısıtlanmaya sebep olabilir. Hareket esnasında ağrı ve acı oluşabilir. Kürek kemiğinde ödem oluşumunun birçok sebebi olabilir. Meydana gelme nedeninin doktor muayenesi ile ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ardından uzman hekim tarafında gerekli testlerin yapılması ve bu test sonuçlarına göre uygun tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Kürek Kemiğinde Ödem Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı Nedenler

Kürek kemiği, omuz yapısı oluşturan üç kemikten bir tanesidir. Bu kemik omuz bölgesine alınan darbeler ile, omuzda meydana gelen sakatlanmalar ile kolaylıkla sakatlanabilir. Meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak değişen şiddette ağrılar hissedilebilir. Meydana gelen travmanın şiddetine bağlı olarak bu bölgede ödem oluşabilir. Genelikle bu durum kişinin ısınmadan yaptığı omuz hareketlerinde, ağırlık kaldırmada ve çeşitli sporlarda meydana gelmektedir.

2-)Kas Tutulmaları

Omuz bölgesindeki kemikleri saran ve hareketlerin gerçekleşmesini sağlayan omuz kaslarında meydana gelen kas tutulmaları kürek kemiğinde ağrı hissedilmesine neden olabilmektedir. İleri derecedeki kas tutulmaları kürek kemiğinde ödem oluşumuna ya da ödem varmış hissine neden olabilmektedir.

Kişinin bu kaslarını dinlendirmesi, istirahat hali ve bu bölgeye haricen uygulanan kas gevşetici jel ve kremler oluşan ödemin ve ödem hissinin kısa süre içerisinde yok olmasını sağlamaktadır. Meydana gelen kas tutulmaları kas yırtıkları şeklinde ise ağrı ve şişlik daha şiddetlidir. Kişi hareket esnasında ciddi şekilde sıkıntı yaşamaktadır. Kişide meydana gelen kas yırtılmasının tedavisi için cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir.

Meydana gelen ödem hissiyatı oluşacak bir ödemin öncü habercisi olabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda kişi derhal kürek kemiğini yoracak ve daha da zarar verecek işlemlerden uzaklaşmalıdır. Bol bol istirahat etmeli ve gerekli tetkikleri yaptırarak ciddi boyutlarda hasarın olmadığını tespit ettirmelidir.

3-)Kireçlenme

Kireçlenme, yaşa bağımlı olarak sıkça gözlenen bir kemik problemidir. Kemik doku eski halini giderek kaybeder ve deformasyona uğrar. Kürek kemiğinde oluşan bu hissin nedeni boyunda meydana gelen kireçlenme olabilir. Özellikle sürekli masa başında oturan kişilerde sıklıkla rastlanılan boyun kireçlenmesi ve düzleşmesinin ileri evrelerde omuz bölgesine yayılması gözlenen bir olgudur. Kişinin gerekli tedaviyi alması hızla şikayetlerinin geçmesini sağlayacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. I enjoy you because of all of the effort on this blog. Betty delights in carrying out internet research and it’s easy to see why. A lot of people hear all about the compelling form you convey both interesting and useful guidance by means of the blog and attract contribution from other individuals about this area and my child has always been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re carrying out a brilliant job.

BİR YORUM YAZ