Reklam

Kuyruk Sokumu Batması

 • 24 Mayıs 2017
 • 1.690 kez görüntülendi.
Kuyruk Sokumu Batması

Yaralanma ve darbe gibi travma kaynaklı şiddetli ağrılara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumunun yapısından kısaca bahsedecek olursak 3 adet hassas ve kırılgan yapıda kemikten oluşur ve bu kemikler birbirine çapraz bağlarla bağlanmaktadır. Yapı bakımından kırılgan oldukları için darbe sonucunda veya en ufak yaralanmalar sonucunda bu bölgeye alınabilecek darbeler kemikler üzerinde zedelenmelere ve hasarlara yol açabilmektedir. Bu durum ciddi ağrılara yol açar.

Aynı zamanda kalça kemiklerinin üst kısmında bulunan yumuşak dokularda iltihap oluşması, kuyruk sokumu batmasına neden olabilmekte, kişi otururken veya yürürken ciddi sancılar çekebilmektedir. Bu durumlarda öncelikle kuyruk sokumu batmasının oluşum nedeni tespit edilmeli ve uygun tedavi yöntemi seçilmelidir.

Kuyruk sokumu batmaları çoğunlukla darbe kaynaklı olarak oluştuğu için kemik üzerinde hafif hasar gözlenir. Genellikle bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olan bu durumlarda ağrının geçmemesi, kemikler üzerinde çatlama veya kırılma, zedelenme oluşabilme ihtimaline karşın uzman doktor kontrolü gerektirmektedir. Tedavisinde bölgede hasar oluşan kısım tespit edilip o bölgeye uygulanan lokal anestezikler ile ağrının hızlı bir şekilde azalması sağlanmakta, bir süre sonra ağrı yavaş yavaş azalarak kendiliğinden geçmektedir. Ağrının geçmemesi halinde cerrahi yöntem uygulanabilmektedir.

Kuyruk Sokumu Batmasının Nedenleri Nelerdir?

Darbe Kaynaklı Oluşan Ağrılar

Kuyruk sokumu batmasının en önemli nedeni dikkatsizli sonucunda bölgede yaşanan yaralanmalardır. Bu bölgelerde yaralanmalar sonucunda yumuşak doku üzerinde oluşabilecek zedelenmeler veya kemiklerde oluşabilecek hasarlar veya zedelenmeler sonucunda şiddetli ağrılar gözlenebilmektedir.

Bu durumlarda en önemli faktör kemiklerde ciddi hasarların oluşamamasıdır. Kuyruk sokumu kemiklerinde kırılma veya çatlama gibi durumların oluşması cerrahi işlem uygulanmasının gerektirebilmektedir. Bu yüzden günlük aktivitelerde çok daha dikkatli olunmalı ve vücuda zarar verebilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Enfeksiyon Kaynaklı Oluşan Ağrılar

Kalça kemiğinin üst bölgelerinde yumuşak doku üzerinde oluşabilecek enfeksiyonlar bu bölgelerde şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Bu durum günlük hayatı ciddi derecede etkilemekte ve özellikle meslek gereği masa başı işlerinde kişilere ciddi zorluklar yaşatabilmektedir.

Bu durumda en önemli faktör enfeksiyonun vücuttan atılımının sağlanmasıdır. Enfeksiyonun vücuttan atılımı için enfeksiyonun kaynağının tespit edilir. Enfeksiyon kaynağı tespit edilerek uzman doktor kontrolünde alınan ilaçlar ile tedavi sağlanmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  tinder website , what is tinder
  tinder login

 2. Ulpsfd dedi ki:

  ivermectin 400 mg – ivermectin 4 stromectol tab

 3. Svkaxk dedi ki:

  stromectol australia – cost of ivermectin pill generic ivermectin for humans

 4. Ngfaxl dedi ki:

  stromectol brand – ivermectin paste stromectol tablet 3 mg

BİR YORUM YAZ