Reklam

Kuyruk Sokumunda Delik

  • 10 Mart 2017
  • 10.462 kez görüntülendi.
Kuyruk Sokumunda Delik

Kuyruk sokumunda delik doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Kuyruk sokumunda delik denildiği zaman akla ilk gelmesi gereken o bölgede oluşabilecek kıl dönmesi hastalığı olmalıdır.

Bu delikler bir ya da birden fazla olmakla birlikte sıralı şekilde makatın üst kısmından yukarıya doğru küçük aralıklar ile bir veya birden fazla şekilde bulunabilir. Delikler küçük kıl yuvası şeklinde olabileceği gibi bir kalemin girebileceği büyüklükte ve genişlikte de olabilir. Kıl çıkış deliği, kıl giriş deliği ya da gamze şeklinde görülmesi de mümkündür. Bu hastalık genellikle erkeklerde sıklıkla görülmesine rağmen son dönemde kadınlarda da görülme oranı yükselen bir rahatsızlık olma eğilimindedir.

Kuyruk Sokumunda Delik Nedenleri Nelerdir ?

  • Kuyruk sokumunda oluşan delikler, genetiksel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi oturup kalkmada yapılan yanlış hareketler vb. nedenlerden kaynaklı olarak sonradan da oluşabilmektedir.
  • Özellikle kıl köklerinin çıkamayıp içeride uzaması ve orada delik oluşturması ya da kılın çıkıp tekrar kıl diplerinden içeriye yönelmesi gibi durumlarda delikler oluşmaktadır.
  • Kuyruk sokumunda oluşan delikler yanlış oturma şekli, tüylerin yanlış alınması ve kıl köklerinin çıkışını engelleyici dar kıyafetlerin giyilmesi, temizlik ve hijyen konusunda bölgeye dikkat edilmemesi, genetik olarak vücut da aşırı kıl bulunması gibi durumlarda da oluşabilmektedir.

Kuyruk Sokumunda Delik Belirtileri Nelerdir ?

  • Kuyruk sokumunda delik belirtisi o bölgede oluşan küçük şişlik olmakla birlikte darbeye maruz kalındığında şiddetli ağrı, kızarıklık ve bölgeden sıvı (iltihap) akıntısı şeklinde olur.
  • Kuyruk sokumunda oluşan enfeksiyonlara bağlı olarak iltihap akıntısının oluşması bu rahatsızlığın en sık rastlanılan belirtilerindendir. Enfeksiyonla beraber ağrı, şişkinlik gibi belirtiler de varsa sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Kuyruk Sokumunda Oluşan Deliklerin Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Genellikle cerrahi işlem gerektiren bir rahatsızlıktır. Bölgenin temiz tutulması önemlidir. Kuyruk sokumunda oluşan kıllanmalarda bu rahatsızlığın oluşma riskini arttıracaktır. Bu nedenle bölgenin kıllardan arındırılması gerekmektedir. Enfeksiyonun yayılma riski bulunduğunda fiziki müdahale yapılmaması gerekir.

Eğer bölgede enfeksiyon mevcut ise öncelikle antibiyotik tedavisi ile bölgede oluşan enfeksiyonlu sıvı vücuttan uzaklaştırılır.

Bu tür rahatsızlıklar ilaç ya da benzeri tedavi şekli ile iyileşmesi pek mümkün olmayan durumlar olduğu için genel cerrahlar tarafından uygun görülmesi durumunda cerrahi müdahale ile iyileşme yolu izlenilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ