Lateral Ventrikül

Lateral Ventrikül

Lateral ventrikül beyinde yer alan odacıklara verilen bir isimdir. Beyin omurilik sıvısı(BOS) lateral ventrikül ve beynin diğer bölgelerinde dolaşan bir sıvıdır. Lateral ventriküllerde meydana gelen damar genişlemesi tıp dünyasında görülebilen sağlık sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Beyin omurilik sıvısı(BOS) tıp dünyasında beyin serebrospinal sıvı adıyla anılan bir maddedir ve görevi beyni zararlı olan tüm etkenlerden korumak ve atıkların atılımını sağlamaktır.

Lateral Ventrikül Nedir?

Lateral ventrikül nedir, merak edilen sorulardan birisidir. Beyinde yer alan odacıklara verilen bir isim olan lateral ventrikül 3 kısımdan meydana gelen bir organdır. Lateral ventrikül;

  • Sağ lateral ventrikül,
  • Sol lateral ventrikül,
  • Sol lateral ventrikül santral bölgesi olmak üzere 3 ana bölüme ayrılmıştır.

Beyin omurilik sıvıcı(BOS) tüm lateral ventrikül bölümlerinden geçmektedir. Beyinde yer alan lateral ventrikül büyüklükleri en fazla 10 milimetre olmalıdır. Lateral ventriküllerin 10 milimetreden büyük olması ventrikül genişlemesi yani ventrikülomegali olarak adlandırılan bir sağlık sorunudur. Ventrikülomegali genel olarak ventriküllerin 10 ile 15 metre arasında büyüklüklere sahip olması durumudur.

Lateral Ventrikül Genişlemesi Nedir?

Beyinde yer alan lateral ventriküllerin 10 milimetreden daha büyük olması durumu ventrikülomegali olarak yani ventrikül genişlemesi olarak adlandırılır. Lateral ventrikül genişlemesi tıkanıklık ve bir takım patolojik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Tıkanıklardan kaynaklı olarak basınçta da artış ve artmalar meydana gelebilmektedir. Bu tarz sağlık sorunları ise hidrosefali olarak adlandırılmaktadır. Hidrosefali isimli sağlık sorunu halk arasında ‘beynin su toplanması’ olarak bilinmektedir.

Lateral ventrikül genişlemesi gebelik döneminde kadınların çok sık karşılaştığı sağlık sorunlarından birisidir. Gebeliğin ilk dönemlerinde yapılacak MR görüntüleme ya da ultrason cihazı ile görüntüleme işlemleri esnasında bu sorunu saptamak mümkündür. Erken tanı ventrikül genişlemesi sorunu için oldukça önemlidir. Hastalığın erken dönemde teşhis edilebilmesi ile birlikte kontrol altına alınması da mümkün olmaktadır.

Lateral Ventrikül Asimetrik

Lateral ventrikül asimetrik MR görüntüleme ve ultrason cihazı ile görüntüleme işlemleri sonrasında her 1000 hamile kadından 2’sinde görülebilen bir sağlık sorunudur. Sağlık sorunu çok daha sık karşımıza çıkabilen bir sağlık sorunu olduğu için mutlaka gerekli testlerin hamileliğin ilk dönemlerinde yapılması gerekmektedir.

Lateral ventrikül asimetrik hastalığı genel olarak beyin odacıkları yani ventriküllerde meydana gelen büyümeye bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Lateral ventrikülde meydana gelen büyümeler bebeklerde de görülebilir. Bu durumun sebepleri ise şu şekildedir:

  • Aquaductus damarında meydana gelen tıkanıklık ve daralma durumları,
  • Annenin gebelik sırasında geçirdiği kızamık, su çiçeği vb. rahatsızlıklar.

Lateral Ventrikül Genişlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik döneminde görülen lateral ventrikül genişlemesini tedavi edebilmek için annenin düzenli olarak doktor kontrollerinden geçmesi çok önemlidir. Hafif dereceli genişlemeler hamileliğin son evrelerine kadar tedavi edilebilmektedir. Genişlemenin 15 milimetreden büyük olduğu ciddi durumlarda ise bu durumun neden olduğu farklı rahatsızlıklar da ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıklar arasında en sık görüleni nöral tüp defektidir. Bu tarz sorunları tedavi edebilmek için bebeğin doğumu sonrası cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ