Limon Saç Dökülmesini Önler mi?

Limon Saç Dökülmesini Önler mi?

Saç dökülmesi günümüzde belirli yaşlardan sonra yaygın olup kişi için hem psikolojik olarak hem de görünüm olarak olumsuz davranışlara yol açan bir faktördür. Özellikle 30-40 yaş üstü kadınlarda, menopoz döneminde ve sonrasında en çok yakınılan konular arasında yer almaktadır. Limon içerdiği etken maddelerden kaynaklı olarak insan vücudunda önemli rollere sahip bir maddedir. Özellikle saç uzamasında ve saç derisini mikroplara karşı koruması yönünden oldukça etkili rollere sahiptir.

Limonun Saçlara Faydaları Nelerdir?

Normalde sağlıklı bir insanda hem saç uzamasında hem saç renginin açılmasında hem de saçları hastalık oluşturabilecek mikroplara karşı korumada etkili bir maddedir. Fakat içeriğinde asit barındırdığı için fazla kullanımından kaçınılmalı ve dikkatle sürülmelidir. Aşırı kullanımı saçların tahribine ve dökülmelere neden olabilmektedir.

Limon suyuyla saç köklerine yapılan hafif masajlar o bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasına neden olarak saçın bir nevi hafa almasını sağlamaktadır ve saçların güçlenmesini sağlamaktadır. Bu etki ile saç dökülmesinde etkin derecede azalma sağlayarak sağlıklı ve gür saçlar oluşmasını sağlar.

Limon saç dökülmesinden daha çok saç rengini açmak için sıklıkla kullanılan bir maddedir. İçerdiği maddelerde kaynaklı olarak bir süre saç derisi üzerine veya saç uçları üzerine masaj yapılması, saç üzerinde rengin açılmasını sağlamaktadır.

Limonun Saç Dökülmesi Üzerinde Diğer Faydaları Nelerdir?

  • Saçların etkin şekilde güçlendirerek, saç kırılmalarını ve dökülmelerini önler.
  • Saç derisinin güçlenmesini ve saçların yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • Saç derisi veya uçlarına yapılan hafif masajlar, saç uçlarının renginin açılmasını ve saçların daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.
  • Yağlı bir saç yapısına sahip kişilerde yağ oranını dengeleyerek, saç görünümünde ve güçlendirilmesinde olumlu sonuçlar sağlar.

Günümüzde en çok yakınılan konulara arasında saç dökülmesi yer almaktadır. Saç maskesi şeklinde, düzenli olarak bakım yapılması halinde, yukarıdaki gibi dolgun, parlak, güçlenmiş saçlara ulaşılabilmektedir.

Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Çay bardağının yarısı kadar limon suyu, bal ve zeytinyağı alınarak uygun kapta üçü birlikte karıştırılır. Karışım tarak ile saç tellerine sürülebilir veya elle hafif masajlar şeklinde saç derisine yedirilebilir. Daha sonra bone ile kapatılarak bir süre beklenir ve ılık suyla saçlar yıkanır. Bu işlem sık olarak yapılmamalıdır çünkü saç derisinin sürekli asite maruz bırakılması ters etki göstererek saç dökülmesine neden olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ