Reklam

Makat Girişinde Kramp ve Ağrı

  • 17 Haziran 2017
  • 7.182 kez görüntülendi.
Makat Girişinde Kramp ve Ağrı

Makatta oluşan ağrının hissedilen şekline göre ve ağrı süresine göre sebebi farklılık gösterir. Makatta oluşan ağrı sadece defekasyon (dışkılanma) esnasında olabileceği gibi gündelik hayatta otururken de kendisini gösteriyor olabilir. Bu durumda hastalığın tanısı farklılık gösterir ve tedavi yöntemi de değişecektir. Bu nedenle ilk etapta bilinçli bir hasta olarak doktora gidip hastalığın tanısının koyulmasını sağlamak gerekir. Ardından da tedavi süreci başlayacaktır.

Makatta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Hissedilen ağrı sadece dışkılama yani defekasyon sonrasında oluyor ve bazen saatlerce bazen de dakikalarca süren; jilet kesiği, bıçak saplanması gibi gözleniyor ise makatta yırtık, çatlak, hemoroid, makat siğili olabilir.
  • Hasta uyurken bile ağrıyı hissediyor ve uykudan uyanmasına sebep olacak bir ağrı söz konusu oluyor ise bu durum makat apsesi olabilir.
  • Sürekli makatta ya da makat olarak sanılan makat üstü bölgesinde bir ağrı hissediliyor, hasta oturmakta güçlük çekiyor ise bu durum kıl dönmesi, omurilik basısı ya da sırt ağrısı olabilir.

Makat Çatlağı

Makat çatlağı genellikle dışkılama esnasında fazla ıkınma ile gözlenir ve gebelik esnasında ve bebeklerde çok sık gözlenir. Bazen dışkılamanın ardından çok az kanaması da gözleniyor olabilir. Doktorun tedavi için reçete edeceği ilaçların kullanımının yanında hasta aynı zamanda lifli besinlerle beslenerek ve meyve, sebze tüketerek de tedaviye katkıda bulunabilir.

Hemoroid

Hemoroid halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinen anal fissürde genişlemiş toplar damarların yumak olup zamanla dışa çıkması olarak kendisini gösterir. Kaşıntı yapmasının yanında ağrıya da sebep olan bu hastalıkta eğer hemoroidin pıhtılaşması söz konusu olursa doktorun hemen cerrahi müdahale etmesi gerekebilir. Hemoroid tedavisi için farklı hekim önerileri olsa da oturma banyosu en yaygın ağrı dindirme yöntemlerinden birisidir.

Makatta Siğil

Makatta var olan siğiller eğer çok küçük ise hastada zararlı bir durum teşkil etmiyor olabilir. Fakat bu siğillerin büyümesi ve artık hasta tarafından hissedilip dışkılamada ağrı hissedilmesi durumunda tedavi edilmesi gerekir. Uzman hekimin kontrolünde siğillere cerrahi müdahale edilmesi gerekebilir.

Kıl Dönmesi

Makatta hissedildiği sanılan fakat makat dışında olan ağrıların başında da kıl dönmesi gelir. Hastanın makat girişinde oluşan ve iltihaplanma ile kendisini çok daha fazla belli eden hastalıkta kişi oturamaz, hareket ederken bile ağrıyı hisseder. Kıl dönmesinin olduğu bölgede kızarıklık, şişlik ve yanma hissedilir. Oluşum sebebi de genel olarak fazla tüylü kimselerde vücut bakımında eksiklikler ve o bölgede fazla kıl birikmesi olabilir.

Son yıllarda vücut tüylenmesi çok olmayan insanlarda da görülmesinin nedeni, banyo sonrasında orada kalan saç kıllarının yürüme hareketi ile bile deriye girebiliyor olmasıdır. Bunun tedavisi için genel cerrahi doktorunun öncelikle iltihabı alması ve gerekli görürse ameliyat etmesi gerekebilir. Ameliyat sonrasında da tekrarlama olasılığı olduğu için hastanın her zaman o bölgeye ekstra özen göstermesi tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ