Makatla Vajina Arasında Şişlik

Makatla Vajina Arasında Şişlik

Makat ve vajina arasında ortaya çıkan şişlikler, genellikle çeşitli hastalıklar nedeniyle olmaktadır.

Makatla Vajina Arasında Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Makat ve vajina arası bölgede şişliğe yol açan temel rahatsızlıklar şunlardır:

  • Makat fistükülü,
  • Rektovajinal fistül,
  • Bartholin apsesi,
  • Bartholin kisti,
  • Makat apsesi,
  • Hemoroid,
  • Makat çatlağı,
  • Anal kriptit.

Makat ile vajina arasındaki bölgede, daha başka nedenlerle de şişkinlik oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Diğer Nedenler

Makattan kaynaklanan sorunlar, makat ve vajina arasındaki bölgede şişlik oluşumuna yol açabilmektedir. Problem vajinadan kaynaklandığında ise genellikle vajina ağzında ya da iç bölgesinde bir şişlik oluşumu söz konusu olmaktadır. Makatta oluşan şişlik nedenleri aşağıda detaylıca belirtilmiştir.

1-)Makat Sarkması

Bu durum, tıp literatüründe “rektal prolapsus” olarak bilinmektedir. Makata en yakın olan kalın bağırsak, bu rahatsızlıkta makattan dışarı doğru sarkar veya fıtığa dönüşür. Bu durum sonucunda dışkı tutan kaslarda zayıflama ortaya çıkar ve dışkı atılır ya da dışkı mukuslu bir yapıya sahip olarak dışarı çıkar.

2-)Rektosel

Oldukça can sıkıcı bir durum olan rektosel rahatsızlığında, yine kalın bağırsağın ucu dışarı çıkar ve vajinanın içine doğru yönelir. Burada balon yapar ve fıtıklaşır. Bu durum sonucunda rektum duvarında incelme meydana gelebilir. Daha çok kadınlarda görülen bu rahatsızlıkta, rektum aşağı doğru sarkar.

3-)Rahimda Sarkma

“Desensuz Uteri” olarak da bilinen rahmin düşük olması durumu, rahim sarması olarak isimlendirilmektedir. Özellikle vajina bölgesinde bir şişkinlik ortaya çıkması ile belirti verir. Buna ek olarak kadınlarda idrara çıkmada zorluk çekme, idrara çok sık çıkma ya da makat bölgesinde şişlik hissi de ortaya çıkabilir. Genellikle çok fazla doğum yapan ya da travma yaşayan kadınlarda sıklıkla görülmektedir.

4-)Basur (Hemoroid)

Mayasıl olarak da bilinen Basur rahatsızlığı, oldukça can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Bireyde sürekli olarak ishal ya da kabızlık durumunun görülmesi, hatalı tuvalet alışkanlıkları ya da gebelik durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Makat bölgesi ve anüste bulunan toplar damarların genişlemesi olarak ifade edilen basur rahatsızlığı, özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde çok sık olarak görülmektedir.

5-)Makat Apsesi ya da Makat Siğili

Aslında birbirinden tamamen farklı olan bu iki rahatsızlıkta da genel olarak aynı gelişmeler gözlemlenir. Apse, makatta içi dolu bir kese oluşumu olarak ifade edilebilir. Diğer belirtileri ise ateşin yükselmesi, salgı bezlerinde tıkanıklık, üşüme hissi ve titremedir. Makat siğili ise hem makat içi hem de makat çevresi etkilenir. Siğiller genel olarak ağrı ya da acı hissine yol açmaz ancak görsel olarak fark edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ