Reklam

Malignite Ne Demek?

 • 03 Ağustos 2018
 • 1.011 kez görüntülendi.
Malignite Ne Demek?

Malignite, kötü huylu tümör veya kötücül hastalık olarak bilinir. Vücudumuzda her gün değişiklikler meydana gelir. Sağlıklı hücreler ne sayıda ve nerede bölüneceğini bilmelerine rağmen kanserli hücreler ise anormal şekilde büyürler.Bu kanser hücreleri bir araya toplanarak tümörleri oluştururlar yani malignite denilen şeydir. Bu tümörler diğer sağlıklı hücreleri de yok etmeye başlarlar. Bu zararlı hücrelerin başka dokulara yayılmasına ise metastaz adı verilir.

Tümörlerin iki özelliği bulunur. Bunlardan biri amaçsızca üremeleri ikincisi ise sınırsız bir şekilde üremeleridir. Genelde dokularda oluşan şişliğe verilen isim olan tümörün iki çeşidi bulunur: iyi huylu ve kötü huylu. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Kötü huylu olanlara malign denirken iyi huylu olanlara ise bening denir. Bu ikisi arasındaki fark ise iyi huylu olanlar yayılmazken, kötü huylu olanlar yayılıp başka organlara zarar verebilir. Bu yüzden malign olana kanser denir.

Malignite Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde kanserin hem çevresel hem de içsel bir çok sebebi olabilir. Özellikle gelişen teknoloji ile çevreye yayılan radyasyon miktarının artması, beslenme şekillerinin sağlıksızlaşması, kimyasal radyasyon ve virüsler günümüzde kanseri arttırmıştır. Özellikle mutasyona uygun yapıda olan kimyasallar kanser hücrelerinin üremesi de bir etkendir.

Ayrıca içsel sebepler ile genetik sebepler kişilerin bağışıklık sistemine etkileyerek bozulmasına sebep olabilir. Hatta ben koparmak, dudak ısırmak, vücudun hassas noktalarından kıl koparmak, kıllı döllenmesi gibi durumlarda da kanser görülme riski ile karşılaşılmıştır.

Malignitenin Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

İlk olarak tanımından da anlaşılacağı gibi tümör bir şişlik olduğu için vücudumuzda görülen şişlikler ilk belirtileridir. Ani kilo kayıpları, hazımsızlık ve yutkunmada zorlanma, kol ve göğüste ağrı, belli bir sebebi olmadan görülen öksürük ile baş ağrısı, İshal ve kabızlık, uzun süre iyileşmeyen yaralar gibi daha birçok belirtileri bulunmaktadır. Lakin bunlardan birini yaşayıpta kişi paniğe kapılmamalıdır. Bu şikayetlerin devamlılığı ve şiddeti de önemlidir. Kanser tanısı koyuna bilmesi için muhakkak ki bir doktorun incelemesi gerekir. Hatta doktorun uygulayacağı testler ve incelemeler ile tümör tanısı konsa da İyi huylu olup olmadığı için patolojik araştırma gereklidir.

İleri kanser tanısı için kullanılan yöntemlerden biri bilgisayarlı tomografidir. Manyetik rezonans denilen bilindik adıyla MR vücudun detaylı araştırılmasını sağlar. Endoskopi ve ultrasonografi ise diğer yöntemlerdir. Bir diğeri ise radyonükleerdir. Bununla vücuda bir radyoaktif madde verilir ve tepkisine bakılır.

Tedavisi sırasında ilk önce kanserli bölge teşhis edilir. O bölgenin cerrahi yöntem ile çıkarılması gerekebilir. Bundan sonra kanserine dercesine göre radyasyon tedavisi yani ışın tedavisi ve kemoterapi olan ilaç tedavisi başlanılır. Bu aşamalarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi de önemli olduğu için alternatif tıp yöntemleri ile bağışıklık sistemi güçlendirilmeye çalışılır. Kişinin psikolojik olarak da dirençli ve güçlü tutulması önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. MyronFudge dedi ki:

  single free dating sites without registering
  local personals

 2. Tsagda dedi ki:

  can you buy stromectol over the counter – ivermectin price canada ivermectin 1%

 3. Mxsrjf dedi ki:

  ivermectin 12 mg – ivermectin news ivermectin cream uk

BİR YORUM YAZ