Reklam

Mavi Terleme

  • 09 Mart 2017
  • 7.258 kez görüntülendi.
Mavi Terleme

Terleme, insan vücudunda mikropların atılmasında, vücut ısısının ayarlanmasında ve vücudun su ve mineral kaybederek metabolizmasının ayarlanmasında kısaca hemostazın sağlanmasında en önemli faktörlerden biridir. Ter normalde renksiz bir sıvı olmasına rağmen aşırı terlemeye ve bazı kronik hastalıklara, tedavi sırasında alınan ilaçlar maddelerine, besinlerle alınan katkı maddelerine ve giydiğimiz kıyafetlerin yapımında kullanılan bazı kimyasal maddelere bağlı olarak sarı, mavi, yeşil gibi renklerde gözlenebilmektedir. Buna renkli terleme yani kromhidrozis denir. Ter bezlerinden kaynaklı bir durum olan kromhidrozis çok sık gözlenen bir durum değildir.

Renkli Terleme Neden Olur?

Ergenlik döneminde vücutta hormonal salgının artmasıyla beraber ter bezlerinin salgısında da belirgin derecede artış görülür. Ter bezlerine bağlı olarak oluşan kromhidrozisi sınıflandıracak olursak ekrin ve apokrin ter bezlerine bağlı olarak 2 ana grupta sınıflandırma yapabiliriz.

  • Ekrin ter bezlerine bağlı kromhidrozis: Bu bezler vücudun her bölgesinde bulunabilmektedir ve dışarıdan alınan bazı ilaçlar, besinlerle alınan katkı maddeleri ve giydiğimiz kıyafetlerde bulunan kimyasal maddelerin deri üzerinde emilimi ter bezlerini boyayabilir. Bu da terleme durumunda renkli bir ter oluşumuna neden olarak giysilerin boyanmasına neden olabilir.
  • Renk terlemeye bağlı olarak oluşan belirtilerde öncelikle boyanmanın hangi kimyasaldan kaynaklandığı tespit edilerek vücuttan arındırılması gerekmektedir.
  • Apokrin ter bezlerine bağlı kromhidrozis: Apokrin bezler vücutta genellikle genital bölgelerde, göz çevrelerinde ve göğüs çevresinde sıklıklıkla bulunur. Apokrin kromhidrozisin, vücudun renk maddesi olan melanin pigmentinin salgısındaki artışa bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ayrıca apokrin bezlerde bulunan ve renk pigmenti olan lipofusin maddesinin kronik rahatsızlıklara bağlı olarak artışı terde renklenmeye yol açabilmektedir.
  • Bunların dışında terin vücuttan atılması sırasında deri üzerine bulaşmış bazı kimyasal boyar maddeler ile boyanması ile renkli ter oluşması kanısına varılabilmektedir. Buna yalancı kromhidrozis denir.

Mavi Terlemenin Tedavisi Nedir ?

Mavi terleme olayında tedavi uygulanmadan önce renklenmenin kaynağı tespit edilmelidir. Apokrin ter bezlerine kaynaklanan renklenmelerde ilk bakılması gereken apokrin bezlerdeki lipofusin salgısı miktarıdır. Normal değerler üzerindeki lipofisin salgısı terleme sırasında renklenmeye yol açacağı apokrin bezlerin salgısının azaltılması veya tamamen baskılanması renklenmeyi önleyecektir. Bunun için doktor kontrolünde bazı krem ve jel gibi yarı katı formlar kullanılmaktadır.

Ekrin bezlerden kaynaklı renklenmelerde, ter önleyici (antiperspritan) bazı kozmetik ürünlerle kromhidrozis yani renkli terleme önlenebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ