Reklam

Meme Başında Sivilce

  • 01 Mart 2018
  • 2.921 kez görüntülendi.
Meme Başında Sivilce

Meme başında sivilce, bazen tesadüfen bazen ise verdiği acı sebebiyle fark edilir. Bazı sivilceler kuru, içi boş ve gayet küçük olup bazı sivilceler ise içi iltihaplı, kırmızı renkli ve acı verici olabilirler.

Sivilce oluşumunun çeşitli nedenleri vardır ve bazı durumlarda ciddi problemleri işaret edebilirler.

Meme Başında Sivilce Nedenleri Nelerdir?

  • Paget hastalığı sivilceye neden olabilen ciddi bir problemdir. Paget hastalığı durumunda meme ucunda ve etrafında, göğsün kahverengi kısmında egzamaya benzer cilt lezyonları görülmektedir. Bunlarla birlikte sivilce veya kitle oluşması da söz konusu olabilir. Lezyon oluşmasının nedeni ise kanser olabilir. Şikayetler ilk önce kırmızı noktalar şeklinde başlar ve gittikçe kahverengi dokuya yayılır. Lezyonlar çoğunlukla egzama ile karıştırılmaktadır. Tüm bu sebeplerle meme ucunda oluşan sivilce tek başına, kanser belirtisi sayılmaz. Diğer belirtiler ve bir takım testler doğru teşhisin konulması için şarttır. Meme balında kanlı akıntı olması, meme ucu çevresinin pul pul olması, meme ucu ve çevresinde yanma hissi ve kaşıntı gibi sorunlar da bu hastalığın belirtisidir.
  • Meme ucunda sivilce oluşmasının çok basit nedenleri de vardır. Örneğin kötü beslenme bu nedenlerden biridir. Aşırı yağlı ve kalorisi yüksek besinler tüketmek vücudun herhangi bir yerinde olabileceği gibi meme ucunda da sivilce oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte; vitamin eksikliği de sivilce oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle B12 vitamini bu konuda önemlidir.
  • Kullandığınız bazı ilaçların yan etkisi olarak da meme başında sivilce oluşması mümkündür. Yüksek miktarda B12 içeren ilaçlar, androjen ve lityum içeren ilaçlar sivilce problemine neden olabilmektedir. Bazı doğum kontrol hapları da sivilceye neden olabileceği gibi bazı doğum kontrol hapları sivilcelerin kurumasını sağlar. Bu durumda kullandığınız doğum kontrol hapının markası son derece önemlidir.
  • Cilt gözeneklerinde bulunan sebum salgısının artışı da vücudun herhangi bir yerinde ve göğüs başında sivilce oluşmasına neden olabilir. Sebum salgısının miktarı hormonlara bağlıdır. Ergenlik dönemi gibi dönemlerde veya bazı hormon bozukluğu hastalıklarında sebum salgısının miktarı artmakta ve buna bağlı olarak yağ bezleri daha fazla sebum salgılamaktadır. Bu salgı sonucunda sivilce problemleri ortaya çıkmaktadır.
  • Ter ve kir de meme başında sivilce oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle iç çamaşırınızı sık değiştirmiyorsanız veya sık duş almıyorsanız göğüs bölgenizdeki gözeneklerde tıkanma, yağlanma ve buna bağlı olarak sivilce oluşumu olması normaldir.

Meme Başında Sivilcenin Tedavisi

  • Öncelikle doktora gitmekte fayda vardır. Ciddi bir hastalık olmadığına emin olunmalıdır.
  • Ciddi bir hastalık durumu söz konusu değilse; iyi ve dengeli beslenerek, çeşitli detokslar ve maskeler uygulayarak, bölgeyi temiz ve kuru tutarak, doktorun önereceği bazı sivilce kurutucu ilaçlar kullanarak meme başında oluşan sivilce probleminden kurtulabilirsiniz.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ