Reklam

Meme Malignensi

  • 07 Mart 2017
  • 7.556 kez görüntülendi.
Meme Malignensi

Malignensi, kanser anlamına gelmektedir. Kanser, DNA hasarı sonucunda doku veya organda hasarlı hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. Meme kanserinde meme dokusu üzerindeki hasarlı hücrelerin çoğalmasıyla bir tümör oluşumu gözlenir.

Kadınlarda en sık görülen kanser tipidir. Meme dokusu üzerindeki kanserli hücreler kendiliğinden anlaşılabilmektedir. Çünkü kanserli hücre genellikle sert, pürüzlü bir yüzeye sahip ve doku içerisinde oturmuş bir yapıda yerinden oynatılamaz. Fakat bazen bu belirtiler gözlenmeyebilmektedir. Bu durumda mamografi incelemesi gerekmektedir.

Meme Kanserinde Risk Faktörleri Nelerdir?

Meme kanserinde risk faktörlerine bakacak olursak özellikle cinsiyet ve yaşlılık en büyük risk faktörlerdendir. Çünkü kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı erkeklere oranla çok daha fazladır ve yaşlılarda vücut genel olarak yavaşladığı için herhangi bir doku hasarın bağışıklık sistemi gençlere oranla yeterli gelmeyecek ve bu da hasarlı hücrelerin yayılmasına neden olacaktır.

Bunun haricinde düzensiz beslenme, kilo, boy, alkol, sigara, emzirme gibi faktörler risk grupları arasındadır.

Meme kanseri oluşumunda genetik faktörler rol oynamaktadır. Özellikle gençlik döneminde meme kanseri geçirmiş kişilerin çocukları yüksek risk faktörleri arasındadır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde kanserli hücre büyük oranda kendiliğinden farkedilmektedir. En önemli bulgu temas ile ağrısız ve çok sert bir kitlenin hissedilmesidir.Meme üzerinde gözle görülebilen kalınlaşma ve şişlik, doku üzerinde oluşan belirgin kızarıklık ve tahribat, meme başında akıntı ve meme başının içeri doğru çökmesi, çekilmesi gibi belirtiler kanser belirtileri arasındadır.

Meme Kanserinin Tanısı Nasıl Yapılmaktadır ?

Kişisel, klinik ve mamografi yöntemleri ile tanı yapılmaktadır. Kişisel yöntem kişinin kendi kendine tespit etmesi, klinik yöntem ise doktor tarafından gerçekleştirilen muayenelerdir. Bu yöntemler ile meme kanserinden şüphe duyuluyorsa, mamografi yani meme röntgen filmi yöntemine başvurularak kesin olarak bir tanı koyulur.

Meme kanserinde en önemli faktör kanserli dokunun erken teşhisidir. Erken tanıda en büyük faktör hastanın bilinçlendirilmesidir. Erken teşhiste kanserli hücreler ciddi yayılma göstermediği için daha rahat müdahale yapılabilmektedir. Bu yüzden meme dokusu üzerinde bu belirtiler görülüyorsa, en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Meme Kanserinde Tedavi Nasıl Uygulanmaktadır?

Cerrahi işlem uygulanmaktadır. En çok meme dokusunun tamamen çıkarıldığı mastektomi(memenin çeşitli sebeplerden alınması işlemidir) yöntemi kullanılmaktadır. Diğer bir tedavi yöntemi ise meme dokusunun üzerindeki hasarlı hücreler çıkarılarak bir kısım sağlıklı hücre bırakılması yöntemidir. Fakat bu yöntemde hasarlı hücrenin tekrar oluşma ve yayılma ihtimali olduğundan bu işlem sonrasında radyoterapi uygulanmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ