Reklam

Meme Ucu Ağrısı

 • 28 Mart 2017
 • 5.619 kez görüntülendi.
Meme Ucu Ağrısı

Meme ağrıları günümüzde sık rastlanan hem kadınlarda hem erkeklerde yaşanan sorunlar arasında yer almaktadır. Aşırı terlemeyle beraber soğuğa çıkılması, meme ucunda oluşan kistler, yağ bezeleri, hamilelik, gebelik sonrası emzirme, yanlış uyuma pozisyonları gibi birçok durumda meme ucu ağrısı yaşanabilmektedir.

Böyle durumlarda daha dikkatli olunmalı ağrının şiddetlenmesi ve kronikleşmesi durumunda sağlık kuruluşundan yardım alınması gerekmektedir. Çünkü eğer yağ bezesi şeklinde yumuşak ve hareket ettirebilir bir doku var ise tedavi edilmemesi halinde tümör oluşturma riski yüksektir.

Meme Ucu Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

 • Aşırı terlemeyle beraber birden soğuğa çıkılması gibi durumlarda meme ucunda sertleşme ve ağrılar oluşmaya başlar.
 • Gebelik sonrasında emzirme durumu olan kadınlarda emzirmeden sonra meme ağrıları oluşabilmektedir.
 • Yüz üstü uyuma durumunun sürekli tekrar edilmesi bir süre sonra meme ucunda şişlikler ve ağrılara neden olabilmektedir.

Yağ Bezesi ve Kist

Meme uçlarında oluşan yağ bezleri yumuşak ve hareket ettirebilir yapıdadır. Yağ bezeleri meme uçları üzerinde ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşturabilmektedir. Bu yağ bezlerinin tedavi edilmesi gereklidir. Tedavi edilmediği takdirde yağ bezelerinin tümöre çevrilmesi riski yüksektir.

 • Hamilelik sırasında hormon salınımın artışından kaynaklanarak meme uçlarında ağrılar ve sertlikler görülebilmektedir.
 • Günlük hayatta kullandığımız şampuan, sabun gibi preparatlara karşı duyulan alerjenler vücutta kızarıklık ve ağrılara neden olabilmektedir.
 • Menapoz döneminde bazı hormonlarda azalmalar oluşabilecektir. Bu hormonların azalması meme ucunda ağrılara neden olabilmektedir.

Meme Ucu Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Meme ucu ağrıları ve şişliklerinin oluşumunda neden olan faktöre göre tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Aşırı terlemeye neden olan aktiviteler durumunda ter soğumadan dışarı çıkılmaması gerekir. Aksi halde vücutta meme ucu gibi bölgelerde ağrı dışında, bağışıklık sisteminin de zayıflamasına neden olarak viral ve bakteriyel enfeksiyon geçirme riskini arttırabilmektedir.

 • Şampuan, sabun gibi alerjenlere maruziyette öncelikle preparat yapısındaki hangi maddeye alerjen etki oluşturulduğu alerji testleriyle tespit edilmeli, o kimyasalı içeren ürünlerin kullanımı derhal kesilmelidir. Ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.
 • Kadınsal kaynaklı meme ağrıları durumlarında doktor kontrolü daha önemlidir.
 • Yağ bezleri, kist oluşumu durumlarında doktor tarafından reçetelenen ilaçların kullanımı ile ağrı ve şişlikler bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır. Ancak kesinlikle bilinçsizce ilaç alınmamalı, mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyesinde kullanılmalıdır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

BİR YORUM YAZ