Reklam

Memede Acıma

  • 05 Haziran 2017
  • 1.897 kez görüntülendi.
Memede Acıma

Memede acıma, kadın veya erkek herkeste görülebilen bir durumdur. Özellikle hamilelerde hormon değişiklerinden kaynaklanarak, emziren kadınlarda ise memede tahriş, aşınma gibi durumlara bağlı olarak sıklıkla rastlanılmaktadır.

Kadınlarda sıklıkla görülen bu durum birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Özellikle sıklıkla memede ağrı, acıma ve yanma gibi sorunlarla karşılaşan kadınlar, kanser şüphesi nedeniyle panik olmaktadır. Bu belirtiler sadece kanser belirtisi olmadığı gibi birçok nedene bağlı olarak oluşabileceğinden kadınların bu konuda panik yapmamaları ve uzman doktor kontrolü gerekmektedir.

Kadınlarda memede acıma durumu, adet dönemlerinden kaynaklı olarak emzirme durumu var ise buna bağlı olarak, hamilelikte hormonal seviyelerde gerçekleşen değişiklere bağlı olarak, meme üzerinde gerçekleşen yaralanma, çarpma gibi travmalara bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Bu durumlarda öncelikle ağrının kaynağı belirlenmeli ve ardından uygun tedavi yöntemi seçilmelidir.

Memede Acıma, Ağrı ve Yanmaya Neden Olabilecek Etkenler Nelerdir?

Soğuk Havalarda Terleme

Kadın veya erkeklerde farketmeksizin, soğuk havalarda yapılan spor aktiviteleri veya terlemeye neden olabilecek faktörler meme ucu şişmesine, memede ağrıya ve acımaya neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda daha dikkatli olunmalı ve sağlığımızı etkileyecek durumlardan kaçınmalıyız.

Adet Döneminde Hissedilen Meme Ağrıları

Adet döneminde kadınlarda vücutta birçok bölgede ağrı oluşumu gözlemlenebilmektedir. Bu gözlenen ağrılardan birisi de meme ağrısıdır. Özellikle adet döneminde birkaç gün önce başlayıp adet kanamalarıyla beraber şiddetlenen ağrılar gözlenmektedir.

Ayrıca adet döneminde memede şişme, yanma gibi durumlarında oluşması ağrının şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Bu tarz ağrılar her ay döngü halinde gözlemlendiğinde yapılacak pek birşey yoktur, bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.

Yaşlanma

Yaşlanma anabolik yani yapım reaksiyonlarının azaldığı ve katabolik yani yıkım reaksiyonunun arttığı dönemlerdir. Bu dönemlerde bu gibi durumların artması birçok akut ve kronik hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalıklar doğrudan veya dolaylı olarak vücutta birçok bölgede ağrı oluşturabilmektedir.

Gebelik

Gebelik döneminde hormonal döngülerde değişimler sık yaşanmaktadır. Bu dönemde memelerde şişme ve acıma gibi durumlar sıklıkla yaşanmakta ve bu durumlara bağlı olarak meme acıması gözlemlenebilmektedir.

Emzirme

Emziren annelerin sık olarak yakındığı durumlardan birisi de meme ağrılarıdır. Memede süt yolların tıkanması, şişme, emzirme sonucunda oluşabilecek tahrişler, süt yolların tıkanmasına bağlı oluşan yanmalar gibi birçok durum meme acımasına neden olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. I am commenting to let you know of the great encounter my friend’s daughter found reading your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it’s like to have a wonderful giving mood to have men and women really easily have an understanding of selected hard to do subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the interesting, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet.

BİR YORUM YAZ