Menisküs Zedelenmesi

Menisküs Zedelenmesi

Günümüzde birçok nedene bağlı olarak sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle sık spor yapan kişilerde zorlamalara bağlı olarak ortaya çıkan yaralanmalar sonucunda oluşan bu durum, ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Bunun dışında yanlış duruş ve yanlış hareket sonucunda da bu tür diz ve eklem rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir.

Bu tür yaralanmalar sonucunda diz eklemlerinde ciddi hasar oluşabilmektedir. Bu yüzden hem menisküs zedelenmesi sonucunda hem de diğer diz ve eklemlerde oluşan rahatsızlıklardan sonra tedavi uygulanmalı ve bir süre dinlenilerek ayaklar fazla zorlanılmamalıdır. Tedavi sonrasında da spor yapan kişilerin vücudu ve bacakları aşırı şekilde zorlayacak aktivitelerden uzak durması gerekmektedir. Aksi takdirde geri dönüşümün olamayacağı ciddi eklem hasarı oluşabilmektedir.

Menisküs Zedelenmesinde Tanı Nasıl Yapılır?

Menisküs zedelenmesinde normal röntgen çekilerek kesin bir tanıya ulaşılmaz. Kesin bir tanıya ulaşabilmek için, fiziksel muayene, menisküs zedelenmesi için yapılan özel testler, zedelenmenin oluş zamanı, nasıl oluştuğu gibi hastalık öyküsü ve son olarak muayene sonucunda ortaya çıkan oluşumlar gibi birçok test yapılmalıdır. Bu yöntemler dahilinde kesin tanı konulabilmektedir.

Menisküs Zedelenmesinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Menisküs, vücut ağırlığının dengelenmesi ve dizin sabit bir yapıda kalmasını sağlayan ve lastik dokusunda lifler içeren bir yapıdır. Diz ekleminde içeride ve dış kısımda olmak üzere iki tane bulunur. Menisküs rahatsızlıklarında fiziksel olarak kesin bir belirti konulması zordur.

Ayak bölgelerinde ciddi ağrılar ve yanmalar, yürürken yaşanan teklemeler gibi birçok belirti oluşabilmektedir. Fakat bu belirtiler diğer birçok rahatsızlığında belirtileri olarak oluşabileceğinden kesin olarak menisküs zedelenmesi tanısı koyabilmek için doktor muayenesi ve bazı testlerin uygulanması gerekmektedir. Menisküs zedelenmesi birçok nedene bağlı olarak oluşabilmekle beraber en çok rastlanılan neden spor aktiviteleri sonrasında dizlerin ve eklemlerin aşırı zorlanılmasıdır. Bunların dışında eklemlerde iltihaplanmalar, eklemler arasında sıvı kaybı sonucunda sürtünme ile oluşan hasarlar gibi birçok neden bulunmaktadır.

Aşırı Yapılan Spor Aktiviteleri

Spor aktiviteleri sadece diz bölgeleri üzerinde değil vücudun birçok yapısında olumlu sonuçlar sağlayan bir durumdur. Fakat bu aktivitelerin aşırı yapılması ve ayaklarda ve kollarda aşırı zorlamaların olması ciddi hasarların oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumda en çok hasarın yaşandığı bölgeler ayaklardır. Ayaklarda oluşan bu hasarların tedavi ettirilmemesi durumunda kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu yüzden sağlığınızı riske atmamanız ve bu belirtilerin oluşması durumunda en yakın sağlık danışmanıza başvurmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ