Menopozu Geciktirmenin Yolları

Menopozu Geciktirmenin Yolları

Kadınlarda görülen her ay yumurta üretme yani adet olayının bitmesine menopoz denir. Menopozla üretkenlik bittiği için birçok kadın, bu durumdan korkar ve menopozu geciktirmenin yollarını arar.

Menopoz bir hastalık değildir ve korkulacak bir durum değildir. Adet başlı başına hormonal aktivitelerle gerçekleştiğinden adet dönemi ve sonrasında birçok hormonal olay yaşadığından adet olunmasının bitmesiyle hormonal dengesizlikler ortaya çıkacaktır ve buna bağlı vücutta birçok fizyolojik olay gerçekleşecektir. Menopoza girme kadından kadına farklılık gösterir. Ortalama 40-50 yaşları arasında görülmesi gerekirken daha erken veya daha geç görülebilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle adet düzensizleşir ve zamanla adet görülmemeye başlanır. Bu zaten menopozun asıl nedenidir. Buna bağlı olarak menopozun farklı belirtileri vardır. Bu belirtiler genellikle hormonal dengenin değişmesiyle ilgilidir.

  • Sıcak basmaları ve gece terlemeleri menopozda sıkça görülen belirtilerdendir.
  • Menopozun birçok psikolojik belirtisi vardır. Sinirlilik, depresyon, unutkanlık gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.
  • Uykusuzluk menopoz belirtileri arasındadır.
  • Östrojen hormonunun miktarının düşmesine bağlı olarak kemik erimeleri(osteoporoz) ve kalp damar rahatsızlıkları görülebilir. Kalp rahatsızlıklarına bağlı çarpıntılar da görülebilir.

Yukardaki belirtilerle doktorunuza başvurduğunuzda doktor yaptığı testlerle kandaki FSH, LH ve östrojen hormonlarının seviyesine bakar. Eğer FSH ve LH yüksek östrojen düşükse, bu yumurtalıkların artık çalışmadığı anlamına gelir.

Erken Menopoz Nedir?

Menopozun 35-40 yaşlarından erken görülmesine dolayısıyla adetin kesilmesine erken menopoz denir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Ameliyatla yumurtalıkların alınması, genetik faktörler, stres ve kanser tedavisi bu nedenlerin arasındadır. Bazı otoimmun hastalıklar da erken menopoza neden olabilir.

Vücudun kendi organına sanki bir mikropmuş gibi saldırmasına otoimmun hastalık denir. Burada söz konusu organ yumurtalıklar olursa, bu durumda yumurtalıklar hasarlanacak ve erken menopoz gerçekleşecektir.

Menopozu Geciktirmenin Yolları Nelerdir?

Menopoza girme yaşı birçok faktöre bağlı olduğundan her kadın için farklıdır. Yapılan araştırmalarda gelişmiş ülkelerde yaşam kalitesi daha yüksek olan kadınlarda menopoza girmenin daha geç gerçekleştiği görülmüştür. Bunun tersi olarak eğitim ve sosyoekonomik düzeyi düşük kadınların daha erken menopoza girdiği bilinmektedir.

Doğum yapan kadınların hiç doğum yapmayanlardan daha geç menopoza girdiği görülmüştür. Sigara kullanmak ve sağlıksız beslenmek menopoza erken girmeye yol açacağı gibi düzenli beslenme ve spor adet yaşını geciktiren ektir. Yeterli miktarda vitamin ve mineral almak vücuttaki birçok olay için çok önemlidir.

Bunlarla beraber bazı bitki çayları ve kürler menopoza girme yaşını geciktirmek için kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ