Mevsim ve Mekan Değişikliğinin Adet Geciktirmesi

Mevsim ve Mekan Değişikliğinin Adet Geciktirmesi

Regl süreci sağlıklı bir kadında her ay düzenli olarak gerçekleşmektedir. Yalnız stres, mekan ve mevsim değişiklikleri vb. etkenler regl düzenine kimi zaman engel olmakta ve reglin gecikmesine sebebiyet vermektedir.

Cinsel hayatı düzenli olan kişiler için regl veya adet gecikmesi hemen akla hamilelik düşüncesini getirmektedir. Yalnız kişi gebelik dışında da regl gecikmesi veya düzensizliği yaşayabilmektedir. Bu düzensizliğin nedenleri yukarıda bahsettiğimiz gibi çevreye bağlı faktörler olabildiği gibi fiziksel ve genetik nedenlerden dolayı da yaşanabilmektedir.

Adet (Regl) Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Regl (adet) gecikmesinin nedenleri birçok faktöre bağlı olabilmektedir. İçeriğimizin devamında adet gecikmesinin başlıca nedenlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

  • Bunların genellikle başında kişinin aşırı stresli olması gösterilmektedir. Sınav zamanlarında veya büyük kararlar verdiklerinde, aile içi durumlarda kadınlar erkeklere göre daha duygusal olabilmektedir. Kadınlardaki bu durum kimi zamanlarda dışa vurulamaz bu dışavurum olmadığında vücutta bazı reaksiyonlara neden olur. Sivilcelerin artması, sinirlilik ve uykusuzluk hali, adet gecikmesi de bu durumların belirtileridir. Kişinin stresli bir hayattan daha rahat ve düzenli bir hayata geçmesi de bu problemi ortadan kaldırmaktadır.
  • Adet (regl) gecikmesinin bir başka nedeni de kullanılan ilaçlar olabilmektedir. Kullanılan her ilacın bir etkisi olmakta ve çoğu ilaç hormonlar üzerinde etki göstermektedir. Kadınların regl sürecinde etkili olan bu hormonların ilaçlardan etkilenmesiyle birlikte regl düzeninde kimi zaman farklılıklar ve gecikmeler görülebilmektedir.
  • Yeme bozukluğu da adet düzensizliğinin etkilerindendir. Kişinin aşırı kilolu olması veya kilo alıp vermesindeki hızlı değişimler yine hormonları etkileyerek regl düzenini bozmaktadır. Kişinin yeme bozukluğunu düzeltmesi bu durumun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bunun yanında genelde tedavi sonucu bu hastalara doğum kontrol hapları verilerek bu düzensizlik ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.
  • Aileden kalıtım yoluyla gelen durumlar da adet düzensizliğine neden olmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığı olmayıp adet bozukluğu yaşayan kişilerin genellikle büyüklerinde de bu durumun olduğu görülmektedir. Kesin olmamakla birlikte bu durumun kişinin düzenli bir cinsel hayatı olduktan sonra düzeldiği söylenmektedir.
  • Genel olarak bilindiği gibi hamilelik de regl düzeninin bozulmasına ve adet gecikmesine neden olmaktadır. Bu durum en çok bilinen adet gecikmesidir. Eğer böyle bir durumlar karşıysanız ve hamilelik şüphesi yaşıyorsanız, herhangi bir eczaneden alacağınız testlerle hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Mekan ve Mevsim Değişiklikleri Adet Gecikmesine Neden Olur mu?

Kişiler genellikle bir mekan değiştirdiğinde veya bazı mevsimlerde ruh hallerinin değiştiğini de gözlemler. Bu durum doğal olarak bazen adet gecikmesine neden olabilmektedir. Kısa süreli olan bu durumlarda korkulacak herhangi bir problem bulunmamaktadır. Kişinin içinde bulunduğu tedirginlikten kurtulmasıyla birlikte adet gecikmesi de geçecektir. Aynı zamanda mevsimler geçişlerinde kişilerin hormonlarında da değişimler olabilmektedir. Bu hormon değişimleri düzene girdikten sonra kişilerin adet düzeninde düzelme olduğu görülmektedir.

Bunun yanında gün aşırı çalışmalar, yoğun tempolar, yorgunluk da adet düzeninin bozulmasında ve adetin gecikmesinde rol oynamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ