Mide Ağrısı ve Tuhaf Bir His

Mide Ağrısı ve Tuhaf Bir His

Mide ağrısı her yaştan kimsenin yaşadığı problemlerden biridir. Ağrı hafif seyirde olabileceği gibi şiddetli kramplar halinde de belirebilmektedir. Mide ağrısı tüketilen gıdalardan, enfeksiyonel sorunlardan ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından kaynaklı olabilir. Şikayetin tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterebildiğinden, doğru tetkik için uzman doktora başvurulması önerilir.

Mide ağrısı şikayetiyle tuhaf bir his tarifiyle anlatılan mide sorunu en basitinden çok fazla yemek yemekten kaynaklanabilmektedir. Hızlı ve fazla miktarda yenilen yemek, karında şişkinlik, rahatsız edici bir his ve mide ağrısının başlıca nedenlerinden biridir. Ancak her zaman bu kadar basit etkenlerden kaynaklı olmayabilir.

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyonel Durumlar

Bakteri, virüs gibi zararlı mikroorganizmaların sindirim sistemine ulaşması ve bu bölgede çoğalması akabinde enfeksiyonel sorunlar görülebilir. Bakteriyel veya viral enfeksiyon akabinde görülebilir. Mide ağrısını tetikleyen başlıca enfeksiyonel rahatsızlıklar şunlardır;

  • Zatürre,
  • İdrar yolu enfeksiyonu,
  • Gıda zehirlenmesi

Özellikle tüketilen gıdaların yeterince steril olmamasından veya son tüketim tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesinden ötürü enfeksiyon oluşumuna sık rastlanmaktadır. Gıda zehirlenmesi söz konusu olduğunda mide ağrısı ile birlikte iştah kaybı, halsizlik, yorgunluk ve yüksek ateş gibi şikayetler de görülebilmektedir.

Porsiyonların Çok Fazla Olması

Öğünler esnasında tüketilen porsiyonların fazla olması yani normalden daha fazla yemek yemek, mideyi zorlayarak ağrıya sebebiyet verebilir. Hem olası mide ağrısını, şişkinliği önlemek adına hem de ideal kiloyu korumak için gün içinde sık ve fazla öğünler tercih edilmelidir.

Psikolojik Etkenler

Psikolojik etkenler vücutta bir takım fizyolojik sonuçların oluşumunu tetikleyebilmektedir. Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik durumlar midede ağrıya yol açabilmektedir.

Kabızlık

Sindirimde oldukça etkili olan bağırsakların hareketlerinin azalması, yavaşlaması kabızlık olarak bilinir. Gün içinde yeterli sıvı tüketmemek, lif açısından zengin besinlerin tüketilmemesi, hareketsiz yaşam tarzı ve stres gibi pek çok etken kabızlığa yol açabilmektedir.

Mide ağrısı, kabızlık bulgusu olabilir. Mide ağrısı dışında karında şişkinlik, dışkılama sayısında azalma rahatsızlığın bilindik bulguları arasındadır.

Diğer Etkenler

  • Çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıkları,
  • Öğünlerin hızlı tüketilmesi,
  • Gün içinde dengesiz beslenme programlarının izlenmesi.(öğünlerin atlanması)

Mide ağrısı şikayeti basit etkenlerden olabileceği gibi ciddi mide-bağırsak hastalıklarının bulgusu da olabilir. Bu yüzden bir süredir devam eden bu şikayetin gözardı edilmemesi ve muhakkak uzman doktor yardımı alınması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ