Mide Bulantısı, Kafa ve Kulakta Basınç, Ağrı

Mide Bulantısı, Kafa ve Kulakta Basınç, Ağrı

Her yaştan kimsede görülebilen mide bulantısına kimi zaman kulak ve kafada ağrı da eşlik edebilmektedir. Bulantı ile bir arada görülen kulak ve kafa ağrısı, mide bulantısından tamamen bağımsız sebepten olabileceği gibi aynı etkenlerin sonucu olarak da baş gösterebilir. Bu içerikte iki şikayetin ayrı ayrı sebeplerini ele alacağız.

Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir?

Mide bulantısı şikayetinin altında fizyolojik ve tamamen psikolojik pek çok etken bulunmaktadır.

Gıda Zehirlenmesi

Son tüketim tarihi geçmiş gıda ürünlerinin tüketimi veya yeterince steril ortamda hazırlanmamış yemeklerin yenmesi akabinde gıda zehirlenmesi görülebilmektedir. İshal, kusma, mide ağrısı ve bulantı gıda zehirlenmesinin başlıca belirtileri arasındadır. Bu bulguların ortaya çıkma zamanı oluşan zehirlenmenin altında yatan nedene göre değişiklik gösterebilmektedir. Şayet yukarıda bahsedilen bulgulardan bir veya bir kaçı tüketilen gıda ürünü sonucunda görülüyorsa, muhakkak sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Hamilelik

Hamilelik döneminde sık görülen bulgulardan biri de mide bulantılarıdır. Sabahları daha yoğun görüldüğünden, halk arasında “sabah bulantısı” şeklinde de ifade edilebilmektedir. Her ne kadar hamilelik sürecinde bulantı sorununa sık rastlansa da, tek başına gebelik bulgusu olarak değerlendirilemez. Detaylı doğum kontrol testlerinin uygulanması gerekmektedir.

Yol Tutması

Yolculuk yaparken mide bulantısı yaşayan kimselerden; “yol tutması” tabirini sık duyarız. Özellikle araba ve uçak yolculuklarında daha fazla görülür. Bu sebepten oluşan bulantı hissinin önüne geçmek ilaçlarla her ne kadar mümkün olsa da, buna gerek kalmadan kişi bu sorunu tek başına da aşabilir.

Psikolojik Etkenler

Yeni çağımızın adeta sorunu olarak nitelendirilen stres ve endişe psikolojik durumları pek çok fizyolojik sonuca neden olabilmektedir. Büyük bir topluluk önünde konuşma yapmadan önce heyecandan veya yoğun stres altında çalışma zamanlarında hissedilen psikolojik durumlara bağlı olarak bulantı hissi oluşabilmektedir.

Diğer Etkenler

  • Fazla alkol kullanımı,
  • Migren,
  • Kulak iltihabı,
  • Ülser,
  • Apandisit

Kafa ve Kulakta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Kafa ve kulak bölgesinde hissedilen ağrının, basıncın nedenlerinden aşağıda bahsedilmiştir.

Travma Etkenleri

Kafa bölgemiz sürekli olarak dış ortamla etkileşim halindedir. Dolayısıyla kaza ve darbelere, vücudun diğer bölümlerine nazaran daha müsaittir. Kafa ve kulağa doğru dışarıdan alınabilecek şiddetli hasar, darbe bu bölgelerde basınç ve ağrı oluşumunu tetikleyicidir. Şayet çok şiddetli bir hasar söz konusuysa, beyin kanaması ihtimalini doğurabileceğinden uzman hekime danışılması tavsiye edilir.

Ani Basınç Değişimi

Barotravma veya basınç travması şeklinde ifade edilen bu durum; birden bire ortamdaki basıncın değişimiyle meydana gelen travmatik bir haldir. Özellikle uçak seyahatlerinde ani basınç değişimlerinden ötürü kulak ve kafada ağrı, basınç hissine sık rastlanır. Bunun esas nedeni; basınç değişimi akabinde iç kulak ve dış kulakta oluşan basınç farklılıklarıdır.

Bulantı, kafada ve kulakta ağrı-basınç şikayetleri aynı sebepten ve çok ciddi sağlık sorunundan kaynaklı da olabilir. Altında yatan nedenin doğru tahlili ve nedene yönelik tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ