Reklam

Mide Bulantısı, Unutkanlık ve Uyku Hali

  • 02 Şubat 2018
  • 1.312 kez görüntülendi.
Mide Bulantısı, Unutkanlık ve Uyku Hali

Mide bulantısı, unutkanlık ve sürekli olarak uyuma isteği, bireyde bir arada ortaya çıkabilir. Özellikle fiziksel olarak çok yorucu bir işle meşgul olan kişilerde, buna bağlı olarak gelişen zihinsel yorgunluk da meydana gelebilmektedir. Ancak bu durumların bir arada görülmesinin tek nedeni fiziksel yorgunluk olmayıp, ciddi bir rahatsızlığın belirtileri de olabilmektedir. Bu nedenle uzun süre devam eden bulantı, uyku ve unutkanlığın ciddiye alınması ve ihmal edilmemesi gerekir.

Mide Bulantısı, Uykusuzluk ve Unutkanlık Nedenleri Nelerdir?

  • Bu belirtilerin ortaya çıkmasında en fazla etkisi olan durum, kişinin aşırı strese maruz kalmasıdır. Ne yazık ki günümüzde strese maruz kalmamak çok zordur. Ancak çeşitli yöntemlerle bu durumun zararları en aza indirilebilir. Strese bağlı zihinsel yorgunluk çeşitli hobiler edinerek, meditasyon ve yürüyüş yapılarak azaltılabilir.
  • Hormonal bozukluklar da uykusuzluk ve unutkanlığa yol açabilmektedir. Bunun için genel olarak doktor tarafından ilaç tedavisi uygulanır.
  • Vitaminlerden özellikle B12 eksikliği, bireyde hem uyuşukluk, hem uykusuzluk hem de unutkanlığa neden olmaktadır ve dikkat edilemez ise ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle ilk fırsatta bireyin kan tahlili yaptırması ve gerekli tedaviyi uygulamaya başlaması gerekmektedir. Aynı zamanda beslenme düzeni içerisinde bu vitaminin takviye edilmesini sağlayacak besinlere de ağırlık verilmeli, özellikle kırmızı et tüketimi haftada en az 3 güne çıkarılmalıdır.
  • Anksiyete bozukluğu, panik atak gibi sorunlar da mide bulantısı, halsizlik ve unutkanlığa yol açan etmenlerdir.
  • Bireyin uyku düzenine sahip olmaması, çok fazla uyuması ya da uykusunu alamaması gibi durumlarda da ciddi anlamda uykusuzluk ve halsizlik, bunun yanı sıra asabi haller de ortaya çıkabilir. Bu nedenle uyku düzeni oturtulmalı, yatış pozisyonlarına dikkat edilmeli ve yatak seçimi de bu doğrultuda yapılmalıdır.

Tedavi Yöntemleri

İlk olarak bireyin, stresten kurtulması gerekmektedir. Bununla birlikte keyif verici aktivitelerin yapılması etkili olabilir. Aynı zamanda zihinsel olarak ya da bedensel olarak çok yorucu faaliyetlerden uzak durulması, sigara ve alkol tüketiminden kaçınılması ve beslenme düzenine dikkat edilmesi de son derece önemli detaylardır. Bu uygulamalar sonucunda sorun halen çözüme kavuşmamışsa, ciddi bir sağlık sorunu mevcut olabileceğinden kişi mutlaka tanı için gereken tahlilleri yaptırmalıdır.

Uykusuzluk, bulantı ve unutkanlık sorunlarına ek olarak kişide görülen nefes daralması ve deri üzerinde döküntü oluşumu gibi durumlar ortaya çıkarsa, vakit geçirmeden doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi halde büyük sağlık sorunları ortaya çıkabilir ya da bu rahatsızlıklar kronik bir hal alabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Detra Roscoe dedi ki:

    obviously like your web site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the truth then again I’ll surely come back again.

BİR YORUM YAZ