Mide Öz Suyunun Ağıza Gelmesi

Mide Öz Suyunun Ağıza Gelmesi

Günümüzde birçok kişide yemek sonrasında sindirememe, ağıza ekşi acı tat gelmesi ve yemek borusunda yanma hissi yaşanmaktadır. Mide asitinin ağıza gelmesi yani tıp dilinde reflü yani mide yanması olarak isimlendirilmektedir. Reflü, mide içeriği yani mide asitinin mideden yemek borusuna doğu çıkışı olarak tanımlanmaktadır.

Mide asitinin ağıza ekşi acı tat vermesi durumu birçok kişide nadiren yaşanan bir durum olarak karşımıza çıkarken, bazı durumlarda kişide sürekli olarak ağıza acı ekşi tat gelmesi, mide ağrısı gibi durumlar yaşanmaktadır. Bu durum gastroözofegeal reflü olarak tanımlanmaktadır.

Mide Asidinin Ağıza Gelmesi Durumunun Belirtileri Nedir?

En sık yaşanan belirtileri, göğüs bölgesinde hissedilen yanma ve ağızda oluşan acı ekşi tattır. Eğer gastroözofegeal reflü rahatsızlığı var ise bu yanmalar bazı durumlarda gittikçe şiddetlenir ve kol, boyun ve omuzlarda hissedilebilir. Bunlar dışında yemek sonrasında oluşan hazımsızlık, sindirememe, karın bölgesinde hissedilen ağrılar reflünün diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Reflü rahatsızlığı olan kişilerin günlük hayatta fiziksel aktivitelerine ve beslenme düzeylerine kesinlikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Asitli içeçeklerin tüketilmemesi, aşırı yağlı besinlerin tüketilmemesi bu rahatsızlık sonucunda oluşabilecek yan etkilerin azaltılmasında yardımcı olacaktır. Asitli yiyecekleri sıklıkla tüketen ve reflü rahatsızlığı olan kişilerde bu belirtiler daha şiddetli bir şekilde oluşur ve birçok komplikasyon oluşmasına neden olabilir.

Mide Asidinin Ağıza Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Düzensiz ve Sağlıksız Beslenme

Aşırı asitli içeceklerin tüketimi, kolesterol düzeyini arttırıcı yağlı besinlerin fazla tüketimi, soğuk içeceklerin fazla tüketimi gibi vücutta ciddi komplikasyonlara yol açabilecek sağlıksız ve düzensiz beslenme durumları reflü rahatsızlığının oluşumuna neden olabilmektedir. Reflü rahatsızlığı olan kişilerin soğuk havalarda asitli ve soğuk içeceklerin tüketimini azaltmaları gerekmektedir. Çünkü bu tarz sağlıksız ve düzensiz beslenme durumları hastalığın daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Reflü hastalığının oluşumunun kökeninde yemek borusundan sıklıkla asitli yiyeceklerin geçmesidir. Bu içecekler yemek borusunda tahrişe ve hasara yol açarak bu bölgelerde yanma durumunun oluşmasına neden olur.

Bunun dışında normalde yemek borusunda sfinkter denilen kapak mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önlemektedir. Yemek borusunda meydana gelebilecek hasarlar, bu kapak üzerinde de sorunlara neden olmaktadır. Bu kapakta gevşeme oluşması sonucunda mide asidinin geri dönüşü engellenir ve ağızda acı ekşi tat durumu oluşur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ