Reklam

Mide Üstünde Ağrı ve Acıma

  • 25 Eylül 2017
  • 4.698 kez görüntülendi.
Mide Üstünde Ağrı ve Acıma

Mide üstünde hissedilen ağrı ve acıma problemi kimi zaman hafif olabileceği gibi kimi zamansa kişinin gündelik işlerini engelleyecek şiddet de baş gösterebilmektedir. Ağrının altında yatan nedenin tespitinde; ağrı ve acıma hissinin sıklığı, ağrının tam olarak hangi bölgede hissedildiği gibi detaylar büyük önem taşımaktadır. Çoğunlukla midedeki ağrı hazımsızlık, reflü gibi halk arasında yaygın görülen rahatsızlıklara yorulsa da altında yatan pek çok neden olabilmektedir.

Mide üstünde ağrı ve acıma şikayeti safra taşı, gıda zehirlenmesi, ülser gibi pek çok problemden ötürü meydana gelebilir. Altında yatan sebebin doğru tanısı için muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

Mide Üstünde Ağrı ve Acıma Hissi Neden Olur?

Gıda Zehirlenmesi

Öğünler esnasında tükettiğimiz gıdaların hijyenik olup olmadığı ve son tüketim tarihinin geçip geçmediği oldukça önemlidir. Steril bir ortamda hazırlanmamış yemeğin tüketilmesi veya son tüketim tarihi geçmiş gıda ürünleri ile beslenme gıda zehirlenmesine yol açabilir. Gıda zehirlenmesinin bilindik bulguları ise midede ağrı ve acıma hissidir. Ağrılara yüksek ateş ve kusma gibi daha farklı şikayetler de eşlik edebilmektedir.

Ülser

Ülser, halk arasında yaygın görülen mide rahatsızlıklarından biridir. Yemek borusunda veya onikiparmak bağırsağında baş gösterebilen ülser, açık yara olarak da tanımlanabilmektedir. Yaranın yani ülserin oluşmasının temel nedeni sindirimde etkili mide asidinin salınımının artışıdır. Mide asidinin artması akabinde bu bölgedeki dokular zarar görür ve ülser baş gösterir.

Mide ağrısı, bulantı ülserin bilindik belirtileridir. Bulgular baharatlı ve acı yemeklerin tüketilmesinin ardından daha da belirgin bir hal alabilmektedir. Bu yüzden ülser sorunu olan kişilerin uzmanlar tarafından verilen beslenme programlarına uymaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Hazımsızlık

Mide üstünde ağrı ve acıma şikayetinin bir diğer nedeni de hazımsızlıktır. Tüketilen porsiyonların çok büyük olması, aşırı stres/endişe gibi etkenler hazımsızlığı tetikleyici unsurlardır. Tıp dilinde dispepsi olarak ifade edilen hazımsızlıktan ötürü midede ağrı ve acıma şikayetine rastlanabilmektedir. Hazımsızlık genellikle geçici ve kısa süreli bir şikayet olduğundan, bu sebepten doğan mide ağrısı ve acıma hissi de geçicidir diyebiliriz.

Reflü

Besinlerin parçalanmasında etkili mide asidinin, yemek borusunun tersi yönüne doğru akması reflü olarak tanımlanır. Halk arasında yaygın görülen mide rahatsızlığı olan reflünün bilindik bulguları; midede yanma, ağrı ve acıma hissidir. Belirtiler özellikle asitli, baharatlı gıdaların tüketiminin ardından daha şiddetli bir hal almaktadır. Ancak mide üstündeki ağrı ve acı hissi tek başına reflüyü işaret etmez. Rahatsızlığın başlıca belirtileri şunlardır;

  • Ağızda ekşimsi tat(yenilen yemeklerin ağza doğru gelmesi hissi),
  • Yutkunmada yaşanan zorluk,
  • Şişkinlik hissi,
  • Mide bulantısı,
  • Hıçkırık,
  • Öksürük,
  • Midede yanma hissi,
  • Mide ağrısı ve acı hissi

Mide üstünde ağrı ve acıma şikayeti yukarıda anlatıldığı üzere pek çok sebepten kaynaklı olabilmektedir. Ağrı, stres gibi kısa süreli ve kısmen daha önemsiz sebeplerden oluşabileceği gibi reflü veya ülser gibi daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bu yüzden şikayetin kesinlikle gözardı edilmemesi ve doğru tetkik-tanı için mutlaka uzman doktora başvurulması önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ