Reklam

Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldama

  • 28 Ocak 2018
  • 1.180 kez görüntülendi.
Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldama

Mide guruldaması günlük hayatımızda sık sık başımıza gelen bir durumdur. Mide guruldaması genellikle açlık ile bağdaştırılır ve ardında herhangi başka bir neden aranmaz. Kişi uzun süre aç kaldığında midesinden guruldama sesi gelir. Bu durum kişiye yemek yemesini hatırlatan bir işarettir.

Mideden gelen guruldamanın bağırsakta oluşan hareketlere bağlı olarak da meydana gelebileceği unutulmamalıdır. Bağırsaktan gelen seslerin en büyük sebebi bağırsakların çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda kişinin bağırsaklarının normalden fazla ya da az çalışması durumunda da bu bölgeden guruldamaya benzer sesler geldiği görülmektedir. Kişinin midesinden gelen guruldama sayısının fazlalık göstermesi durumunda uzman bir doktora görünmesi iyi bir yöntem olacaktır.

Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldamanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Mide ve Bağırsak Rahatsızlıkları

Mide, sindirim sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Kişinin aldığı besinler mideye gelir ve burada enzimler ile birlikte parçalanır. Parçalanan enzimler ise daha sonrasında bağırsaklarda yer alan maddeler ile emilir ve böylece sindirim sistemi işlevini doğru bir biçimde yerine getirir.

Mide ve bağırsağın görevin yerine getirememesi durumunda midede çeşitli sesler meydana gelebilir. Huzursuz bağırsak sendromu guruldamaya neden olan hastalıklardan sadece birisidir. Guruldama dışında görülen diğer belirtiler arasında midede şişkinlik, geğirme, gaz birikimi, mide bulantısı, dışkıda farklılık, kabızlık, ishal ve karın bölgesinde ağrı gibi belirtiler yer almaktadır.

2-)Psikolojik Etmenler

Kişinin midesinde sorunlar yaşamasının diğer sebeplerinden birisi de kişinin içinde bulunduğu psikolojik etkenlerdir. Kişinin çok stresli olduğu dönemlerde sık sık karın ağrısına maruz kalması bu duruma iyi bir örnek teşkil edecektir. Aşırı stres ve heyecan mide guruldamasına da neden olmaktadır.

3-)Uzun Süreli Hareketsiz Yaşam

Hareketsiz yaşam insan vücudunun en büyük düşmanlarından birisidir. Kişinin uzun süreli hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemesi sonucu birçok farklı hastalık ile yüz yüze kalması kaçınılmazdır. Bağırsak hareketlerinde meydana gelen sorunların nedenlerinden birisi de uzun süreli hareketsiz yaşamdır. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için mümkün olduğu kadar hareket edilmesi, günlük uzun yürüyüşlere çıkılması tavsiye edilmektedir.

Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldama Nasıl Tedavi Edilir?

  • Mideden gelen guruldamaları önlemek için yapılabilecek işlemlerden birisi gün içinde sık sık yapılacak egzersizler ve yürüyüşler olacaktır. Hareketsiz yaşam sindirim sisteminin düzgün bir biçimde çalışmasını engellemektedir.
  • Mide guruldamalarını önlemenin diğer bir yolu bol bol su tüketimi yapmaktır. Yetişkin bir birey için günde en az 2 litre su tüketimi yapmak tavsiye edilmektedir.
  • Yeterli uyku da guruldamaya iyi gelecek bir yöntemdir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ