Reklam

Midede Ağrı ve Sol Kolda Uyuşma

  • 06 Mayıs 2017
  • 4.913 kez görüntülendi.
Midede Ağrı ve Sol Kolda Uyuşma

Sindirim sisteminin en önemli yapılarının başında gelen midede kimi zaman ağrı gözlenebilmektedir. Mide ağrısıyla bir arada görülen sol kolda uyuşma şikayeti aynı etkenleri işaret ediyor olabileceği gibi bu iki sorun birbirinden tamamen ayrı sebeplerden kaynaklı olabilir.

Mide ağrısı çoğunlukla enfeksiyonel sorunlarla ilişkilendirilirken, sol kol uyuşması sinir hasarı ve kalp rahatsızlıkları gibi pek çok problemin habercisi olabilmektedir. Bu içerikte midede ağrı ve sol kolda uyuşma şikayetlerini ayrı ayrı ele alacağız.

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Mide ağrısı kişinin nefesini kesecek kadar şiddetli bir boyutta seyredebileceği gibi hafif de hissedilebilir. Ağrının nedeni tüketilen besinler, enfeksiyonel durumlar veya hızlı yemek yemek gibi bir çok etken olabilir.

Tüketilen Besinler

Gün içinde tüketilen gıda ürünleri kimi zaman midedeki hassasiyetten ötürü ağrı sorununa yol açabilmektedir. Alerjisi bulunan gıda ürünlerini tüketen kimselerde bu sebepten ağrılara sık rastlanır. Bunun dışında öğünlerde çok fazla yemek yemek de, hazımsızlığa yol açarak midede ağrıya neden olur. Sağlıklı bir yaşam için öğünlerin sık ve az porsiyonlu olmasına dikkat edilmelidir.

Öğünleri Çok Hızlı Tüketmek

Çok hızlı yemek yemek ve sindirim sistemi yapısını olumsuz etkileyerek hazımsızlık, mide ağrısı gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Öğünlerin iyice çiğnenerek ve yavaşça tüketilmesinde yarar vardır.

Enfeksiyonlar

Bakteri veya virüs kaynaklı enfeksiyonel rahatsızlıkların en bilindik belirtilerinden biri mide ağrısıdır. Mide ağrısının yanı sıra kabızlık ve ishal de enfeksiyonun bilindik semptomları arasındadır. Midede hissedilen ağrı tek başına enfeksiyon göstergesi olarak kabul edilemez. Beraberinde görülen diğer anormalliklerin de uzmanlar tarafından detaylı incelenmesi gerekmektedir. Şikayete yol açabilecek başlıca enfeksiyonel rahatsızlıklar şunlardır;

  • Zatürre,
  • Boğaz enfeksiyonu
  • İdrar yolu iltihabı

Yukarıda bahsedilen bakteri kaynaklı enfeksiyonların dışında steril ortamda hazırlanmayan veya son tüketim tarihi geçmiş gıda ürünlerinin tüketilmesi de sindirim sistemine virüslerin nüfuz etmesine yol açarak midede ağrı hissini oluşturabilir.

Psikolojik Etkenler

Stres, kaygı ve endişe duygu durumları fizyolojik sonuçlara yol açabilmektedir. Yoğun stres altında çalışanlarda veya topluluk önünde konuşma yapacak kişilerde, bu sebepten midede ağrı sorununa sık rastlanır.

Sol Kol Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Sürekli olarak neredeyse her eylem sırasında(tutma, yürüme, yazma vs.)aktif olarak kullandığımız kollarımızda zaman zaman uyuşma görülebilmektedir. Sağ veya sol kolda bu soruna rastlanabilir. Sol kolda hissedilen karıncalanmanın kalp rahatsızlıkları belirtisi olduğu düşünülerek çoğu zaman endişe duyulur. Halbuki sol koldaki her uyuşma bu denli önemli olmayabilir. Doğru tetkik ve nedene yönelik tedavi için uzmana başvurulmasında yarar vardır.

Sinir Sıkışması

Kolların sürekli kullanıldığından ve dış ortamla temas halinde olduğundan bahsetmiştik. Kola doğru alınabilecek hasarlar, burada bulunan sinirlerimize hasar vererek uyuşmaya yol açabilir. Fiziksel darbe dışında diyabet, vitamin eksikliği gibi daha bir çok etken sinir hasarına neden olabilmektedir.

Dolaşım Sistemi Problemleri

Vücudumuzda kan ve diğer önemli besinlerin taşınmasından sorumlu dolaşım sisteminde baş gösterebilecek rahatsızlıklar/sorunlar, kollarda ve bacaklarda uyuşmaya neden olabilmektedir. Dolaşım sisteminin yönü gereği uyuşma hissi sol kolda daha fazla olur.

Sigara ve Alkol Kullanımının Fazla Olması

Sağlık açısından pek çok zararı bulunan sigara ve alkolün fazla kullanılması, duyu iletiminden sorumlu sinirlere hasar vererek dolaylı olarak kolda uyuşmaya neden olabilmektedir.

Mide ağrısı ve sol kol uyuşmasının sebeplerini ayrı olarak detaylı inceledik. İki şikayetin de çok ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği unutulmamalı ve mutlaka sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    browse tinder for free , tinder app
    tindr

BİR YORUM YAZ