Midede Basınç

Midede Basınç

Midede hissedilen basınç genellikle mide ağrısı ve hazımsızlıktan kaynaklı gözlenmektedir. Kişide midede baskı varmış gibi hissedilen bu durum kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de görülebilmektedir. Midede basınç şeklinde tarif edilen şikayet stres gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi ciddi mide ve bağırsak hastalıklarının da habercisi olabilmektedir. Bu yüzden bir süredir devam eden midede baskı, basınç hissinin kesinlikle gözardı edilmemesi ve muhakkak uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

Midede Baskı Neden Olur?

Midede baskı ve basınç hissinin genellikle mide ağrısından, midede biriken gazdan kaynaklandığından bahsetmiştik. Hissedilen basıncın başlıca nedenlerinden aşağıda detaylı bahsedilmiştir.

Çok Fazla Yemek Yemek

Gün içinde tüketilen porsiyonların büyük olması, yemeği fazla kaçırmak gibi nedenlerden akut şekilde seyreden midede baskı hissi baş gösterebilir. Çok fazla yemek yemenin yanı sıra gün içinde öğün atlama, düzensiz beslenme de aynı problemlere yol açabilmektedir.

Sağlık açısından ve olası midede baskı, basınç sorununu önlemek adına porsiyonların küçültülmesinde ve dengeli beslenme programlarının izlenmesinde yarar vardır.

Psikolojik Etkenler

Aşırı stresli ve kaygılı geçirilen zamanlarda vücutta bir takım fizyolojik sonuçlar hissedililir. Bu fizyolojik değişimlerden biri olan midedeki baskı, basınç hissi; stresten ötürü mide ve bağırsaklarda spazmların meydana gelmesinden kaynaklı olabilir. Bu sebepten kaynaklı yaşanılan mide ağrısı, midede basınç hissi genellikle kısa süreli yani akut seyretmektedir.

Kabızlık

Bağırsak hareketlerinin çeşitli sebeplerden yavaşlaması olarak bilinen kabızlık, midede ağrı ve basınç hissinin başlıca nedenlerinden biridir. Genellikle beslenme alışkanlıklarındaki hatalardan, gün içinde fazla sıvı tüketilmemesinden kaynaklanan kabızlığı önlemek adına lif oranı açısından zengin gıdaların tüketilmesinde ve sağlıklı-dengeli beslenmeye dikkat etmekte yarar vardır.

Kabızlıktan kaynaklanan midedeki baskı hissi genellikle kabızlığın geçmesiyle birlikte ortadan kalkmaktadır.

Yanlış İlaç Kullanımı

Midede baskı ve basınç hissinin başlıca nedenlerinden biri de yanlış kullanılan ilaçlardır. Rahatsızlığı gereği çok fazla ilaç kullanan kimselerde ve gün içinde alması gerekenden daha fazla o ilacı alanlarda sık görülmektedir. Şayet hali hazırda tedavi görüyorsanız ve çok fazla ilaç kullanıyorsanız, şikayetle ilgili uzman doktora gittiğinizde bilgi vermeniz fayda sağlayacaktır.

Mide ve Bağırsak Rahatsızlıkları

Halk arasında en çok rastlanan mide rahatsızlıkları ülser ve gastrittir. Özellikle gastrite bağlı olarak midede baskı, ağrı gibi şikayetler fazlaca görülür. Midenin iç yüzeyinde yer alan mukoza tabakasının iltihaplanması olarak bilinen gastritin başlıca belirtileri; midede yanma ve midede fazla basınç hissidir.

Mide rahatsızlıklarının yanı sıra basınç şikayetinin altında yatan ciddi bağırsak hastalıkları da olabilir. Ancak tek başına midedeki baskı, basınç hastalık tanısı olarak kullanılamaz. Beraberinde gözlenen diğer semptomların incelenmesi ve gerekli tetkiklerin uygulanması için muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ