Reklam

Midede Gaz ve İshal

  • 11 Aralık 2017
  • 2.943 kez görüntülendi.
Midede Gaz ve İshal

Midede gaz ve ishal sıkça karşılaşılan sindirim sistemi rahatsızlıklarındandır. Her yaştan cinsiyet farketmeksizin, herkesin başına gelebilen bu rahatsızlıklar genelde basit sebeplerden kaynaklanır ve beslenmeye dikkat edilmesiyle kendiliğinden geçer. Aynı zamanda bu durum sindirim sistemindeki ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Tekrar eden gaz ve geçmeyen ishal gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. Bu durumda rahatsızlıklar ilerlemeden çözülecektir.

Midede Gaz Oluşmasının Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nasıldır?

Midede gaz oluşmasının birçok nedeni olabilir. Genellikle yenilen yemeklerden kaynaklanır. Çok hızlı yemek yemek ve besinleri iyice çiğnemeden yutmak, gaz oluşmasına sebep olabilir. Eğer midede sindirim tam anlamıyla gerçekleşmezse bu durum da gaza yol açacaktır.

Mide asidinin az olması veya vücudun sindiremeyeceği besinleri tüketmek buna sebep olur. Bakliyatlar, lahana, soğan, enginar ve benzeri besinlerin tüketilmesi midede gaza neden olur. Çağımızın problemi olan ve birçok rahatsızlığa daveti çıkartan stres ve hareketsiz yaşam tarzı da sindirim problemlerine yol açarak midede gaza sebep olabilmektedir.

Midede oluşan gaz şişlik, geğirme, karın ağrısı ve karında kramplar ile kendini gösterir. Sırt üstü yatmak gaz çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Yine bitki çayları ve zencefil, nane, rezene gibi bitkiler midede oluşan gazı atmayı ve rahatlamayı sağlar.

İshal Nedenleri Nelerdir ve İshalin Tedavisi Nasıldır?

İshal, tek başına bir hastalık değildir ve çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Genellikle tehlike arz etmez ama altında yatan sebebe göre önemli olabilir. İshal günde %70 den fazlası sıvı olan 250 gram dışkılama anlamına gelir.

İshalin nedenlerinin başında bağırsak hareketlerinin bozulması yer alıyor. Sıvı yeterli miktarda emilmez ve sulu dışkılama meydana gelir. Bununla birlikte tüketilen besinlerin de ishal üzerinde etkisi vardır. Özellikle sağlıksız gıdalar ve pis suların tüketilmesi ishale neden olabilir. Bu sorun genellikle az gelişmiş ülkelerde karşılaşılan bir durum olmakla birlikte yılda 1,5 milyon bebeğin ölümüne sebep olmaktadır.

İshal Nasıl Geçer?

  • C vitamini ve magnezyumu fazla besinlerin tüketilmesi ishale sebep olabilir. Bağırsak enfeksiyonları ve bağırsak florasındaki ( bağırsakta bulunan yararlı bakteriler) bozukluklar da ishale neden olur. Bu etkenlerden oluşan ishal genellikle birkaç gün en fazla bir haftada iyileşir. İshal fazla miktarda su kaybedilmesine sebep olur. Bu yüzden ishal olunduğunda fazlaca su tüketilmelidir.
  • Düzenli, az ve sık sık yemek yemek, besinleri iyice çiğneyerek tutmak ve yavaş yemek yemek ishale iyi gelir. Enfeksiyon kaynaklı ishaller için ilaç tedavisi uygulanabilir. Yoksa ishal durumu uzun sürecektir. İshal verdiği ağrılar ve sürekli tuvalete gitme isteği yanında alınan besinlerin ve suyun yeterince emilmesi sonucu beslenme yetersizliğine ve su dengesinde bozulmaya neden olur. Bu durum özellikle çocuklarda tehlikeli olabilir.
  • İshal süresince alkol, kafein, baharat, süt ürünleri, yağlı ve lifli gıdalardan uzak durulmalıdır. Pirinç, muz ve elma sirkesi ishali bastırmak için kullanılabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ