Midede Soğukluk Hissi

Midede Soğukluk Hissi

Günümüzde sıkça rastlanılan bir durumdur ve birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Gazlı içeceklerin aşırı tüketimi, açlık sırasında içilen soğuk içecekler, dengesiz ve düzensiz beslenme gibi birçok faktör midede soğukluk hissi yani mide üşütmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda açlık sırasında sürekli olarak soğuk ve gazlı içeceklerin tüketilmemesi, soğuk havalarda tedbirsiz dışarı çıkılmaması ve beslenme düzenine dikkat edilmesi gibi küçük önlemler alınarak, mide üşütmesi gibi durumların oluşumunun önlenilmesi sağlanılabilir.

Sürekli olarak yaşanılabilecek bu durumlar aksi takdirde ciddi mide ağrılarına, kusma, ishal, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Mide üşütmesi gibi durumlarda belli başlı belirtilerin algılanması ile erken teşhis, hastalığın şiddetlenmesinin önlenmesinde büyük yarar sağlayacaktır.

Midede Soğukluk Hissi Belirtileri Nelerdir?

Gastroenterit yani mide üşütmelerinin en tipik belirtilerinden birisi midede yanma hissi ve mide boşken hissedilen sancılardır. Mide yanması, mide sıvısının ağıza gelmesiyle hissedilen acı ve ekşi tat olarak tanımlanabilir. Hastalığın şiddetlenmesi halinde midede ciddi ağrılar, kusma, iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtiler hissedilebilmektedir.

Bunların dışında mide üşütmesi yaşan kişilerde; ishal, ağızda hissedilen acımsı ekşimsi tat ve ağızdan gelen kötü koku, şiddetli karın ve kasık ağrıları, ağız kuruluğu ve buna bağlı olarak oluşan susuzluk gibi belirtiler oluşabilmektedir.

Midede Soğukluk Hissi Nedenleri Nelerdir?

  • Midede soğukluk hissinin en önemli nedenleri mide açken veya normal durumlarda sürekli olarak tüketilen soğuk içeceklerdir. Sürekli olarak soğuk içeceklerin tüketimi belirli bir süre sonra mide üşütmesi rahatsızlığının yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle midenin boş olduğu durumlarda soğuk içeceklerin tüketiminden kaçınmalıyız.
  • Sık olarak tüketilen asitli ve soğuk içecekler mide üşümesine neden olmaktadır. Özellikle mide boş durumdayken asitli içeceklerin sık olarak tüketimi halk arasında mide delinmesi olarak bilinen ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Asitli içeceklerin sık tüketilmesi mide mukozasında ciddi tahrişlere ve bunun sonucunda birçok komplikasyon oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Soğuk havalarda yeterli tedbir alınmadan, karın bölgesinin soğuk alabileceği bir şekilde dışarı çıkılması diğer bir mide üşütmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Günlük hayatta bu gibi faktörlere dikkat edilerek birçok hastalığın önlenmesi sağlanabilir.
  • Düzensiz ve sağlıksız beslenme, dikkatsizlik sonucu alınan son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin tüketimi gibi durumlarda mide üşütmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ