Reklam

Midede Tuhaf His ve Bağırsaklarda Gaz

  • 31 Mart 2017
  • 4.417 kez görüntülendi.
Midede Tuhaf His ve Bağırsaklarda Gaz

Midede gaz ve şişkinlik şikayetine halk arasında sık rastlanır. Oluşan gaz gayet doğal bir olgudur. Yiyeceklerin sindirilip parçalanma esnasında gaz çıkışı meydana gelir. Bağırsaklarda üretilen bu gazın birikmesi ve fazla olmasını takiben ise midede şişkinlik, rahatsız edici tuhaf bir his belirir.

Sindirim esnasında belirli oranda gaz çıkışı olması normal kabul edilirken, gaz oluşumunun çok fazla olması belirli etkenlerden kaynaklanmaktadır. Midede gaz ve şişkinlik şikayeti daha çok sindirilen besinlerle, sindirim sistemiyle alakalı olsa da kimi zaman daha ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilmektedir.

Midede Gaz ve Şişkinlik Nedenleri Nelerdir?

Hava Yutmak

Aşırı miktarda gaz oluşumunun en yaygın nedenlerinden biri hava yutulmasıdır. Hava yutmaktan kastedilen; yemek yerken, bir şeyler içerken ağza fazla miktarda hava girişi olması durumudur. Çok hızlı yemek yerken fazla hava yutmaya bağlı olarak şişkinlik ve gaz şikayetine sık rastlanır. Bunun dışında; sigara içmek, sakız çiğnemek gibi etkenler de gaz oluşumunu tetikleyicidir.

Sağlıksız ve Dengesiz Beslenmek

Dengesiz ve sağlıksız beslenme programlarının izlenmesi, gün içinde öğünlerin düzenli takip edilmemesi gaz birikimini arttırıcıdır. Bu yüzden gün içinde öğünlerin atlanılmamasına ve dengeli beslenme programları izlenmesine dikkat edilmelidir.

Tüketilen Gıdalar

Sindirim esnasında belirli miktarda gaz çıkışının olduğundan ve bunun gayet normal kabul edildiğinden bahsetmiştik. Bu gaz oranı bazı besinlerin parçalanmasında daha fazla olabilmektedir. Özellikle içerdiği karbonhidrat bakımından zengin gıdalarda gaz çıkışı ve oluşumu daha fazla görülmektedir.

Çeşitli Bağırsak Rahatsızlıkları

Sindirim sisteminde besinlerin emilimi işlevini yerine getiren bağırsakların, çalışma düzeninde oluşabilecek bozukluklar midede gaz oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Gaz şikayetiyle ilgili bağırsak hastalıklarına verilebilecek en iyi örneklerden biri huzursuz bağırsak sendromudur. Stresli hayat süren kişilerde yaygın görülen huzursuz bağırsak sendromu; midede gaz, şişkinlik, karın ağrısı gibi bulgularla kendini gösterir.

Fakat midedeki gaz oluşumu huzursuz bağırsak sendromundan daha ciddi bağırsak rahatsızlıklarının, enfeksiyonunun sonucu da olabileceğinden mutlaka uzmana gidilmelidir.

Kullanılan Bazı İlaçların Etkisi

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçların etkisi olarak midede gaz ve şişkinlik baş gösterebilir. Özellikle kullanılan bazı antibiyotikler akabinde sık görülmektedir. Bunun nedeniyse; bazı antibiyotiklerin bağırsaklarda yaşayan faydalı bakterileri ortadan kaldırmalarıdır. Bağırsakların çalışmasında etkili yararlı organizmaların olmaması halinde gaz oluşumu artış gösterebilmektedir. Bu yüzden problemle ilgili hekime gidildiğinde, alınan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi tavsiye edilir. Bu sayede tanı aşaması kolaylaştırılmış olur.

Diğer Nedenler

  • Sindirim sistemi hastalıkları,
  • Aşırı stresli bir yaşam sürmek,
  • Hareketsizlik: karında şişkinlik riskini arttırıcıdır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ