Midem Acıyor Öksürük

Midem Acıyor Öksürük

Öksürük ve mide acıması, yanması birbirlerinden çok ayrı semptomlar gibi düşünülse de birbiri ile bağlantılı olduğu hatta birbirlerini tetiklediği durumlar bulunmaktadır. Kişi, aşırı mide acıması ve yangısının ardından öksürük krizine girebilir ya da meydana gelen öksürük krizinin ardından kişinin midesinde ağrı ve acı oluşabilir. Her biri oluşum sırası farklılığına bağlı olarak farklı hastalıklardan kaynaklı meydana gelebilmektedir.

Bu semptomlar tek seferlik akut seyredebileceği gibi birden fazla kez kendini tekrarlayarak kronik bir hal alabilmektedir. Oluşan kronik durumu düzeltmek için mutlaka uzman hekimin muayene etmesi, rahatsızlığın nedeninin bulunması ve gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Mide Acıması ve Öksürük Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Reflü

Reflü, mide kapakçığında meydana gelen patolojik bir problem sonucunda mide kapakçığının açık kalması sonucu oluşan kronik bir rahatsızlıktır. Açık kalan mide kapağından mide öz sıvısı yemek borusuna çıkar. Asidik özellikteki bu sıvı başta mide olmak üzere mide kapağı ve yemek borusunda çeşitli acımalara ve yanmalara neden olur. Reflüsü olan kişilerde özellikle yemek sonrasında meydana gelen bu durumu ardından şiddetli öksürük takip edebilmektedir. İlerleyebilen bir hastalık olan reflü giderek yemek borusunun tahrip olmasına sebep olmaktadır. Mutlaka tedavi ve süzenli ilaç kullanımı gerekmektedir.

2-)Ülser

Midenin acıması ve yanmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de ülser yani mide yaralarıdır. Bakteri kaynaklı meydana gelen bu rahatsızlık hızla tedavi edilmelidir. Aksi halde midede meydana gelen yaralar giderek büyür ve midede geri dönüşümü olmayan hasarlar meydana gelir. Oluşan ülser, kronik bir hal alabilir. Bu tarz kişilerde midede meydana gelen ağrı ve diğer şikayetlere ek olarak öksürük gıcık şeklinde gözlenebilmektedir. Genellikle ilaçların düzenli kullanımına bağlı olarak semptomlar hızla ortadan kalkmaktadır.

3-)Mide Üşütmesi

Bu durum daha çok kişinin öksürmesi sonucunda midesinde ağrı oluşması ile oluşan bir olaydır. Kişinin öksürmesi şiddetlendikçe meydana gelen ağrıda da bir artış söz konusu olabilir. Genellikle kişinin bakteri ve virüs kaynaklı bir hastalığa yakalanması sonucunda bu durum gözlenmektedir. Hastada bu durumu destekleyen diğer semptomlar da bulunmaktadır.

Öksürüğün tedavi edilmesi, kişinin gereken tedaviyi hızla alması ile midede meydana gelen ağrı da hızla ortadan kalkmaktadır. Öksürüğün geçmesine rağmen geçmeyen mide ağrılarında primer hastalık kaynaklı mide problemleri düşünülmeli, bu duruma uygun bir tedavi şeması hazırlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ