Mideye Hortum Takılması

Mideye Hortum Takılması

Mideye hortum takılması, bilimsel ifadeyle endoskopi; sindirim sistemlerinde oluşan rahatsızlıklar için tanı aşamasında uygulanan bir yöntemdir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte midenin, yemek borusunun, oniki parmak bağırsağının incelenmesi için yapılmaktadır. Kişilerde korkulu bir süreç gibi algılansa da uyuşturucu spreyler ve anestezi ile birlikte etkileri azaltılmıştır. Genellikle görülen mide bulantısı, kusma gibi durumlar önlenir.

Hortum 8-10 mm kalınlığında, 100-200 cm uzunluğundadır. Hortumun ucunda bulunan kamera ile incelenecek bölgeler ekrana yansıtılır, doktor incelemesi ile gerekli teşhis konulur. İşlemin daha verimli olması için endoskopi yapılacak kişinin işlemden en az 6 saat önce herhangi bir şey yememesi gerekmektedir.

Mideye Hortum Takılması Acıtır mı?

Endoskopi süreci, ağızdan mideye doğru bir hortum sarkıtılması ile olduğu için korkuya yol açması çok normaldir. İlerleyen tıp teknolojisi ile birlikte artık daha esnek, ince ve yumuşak gereçler kullanılmaktadır. Narkoz ve uyuşturma işlemlerinin etkili oluşu ile de bu acıyı hissetme neredeyse imkansız hale gelmiştir. Fakat işlemin yapıldığı sırada kişinin ağız ve boğaz bölgesinde hasar oluşmuşsa kişi uyandıktan sonra bu etkiyi hissedebilir. Endoskopi süreci 5-10 dakika arasında sürdüğü için olumsuz etkileri azalmaktadır. Kişi işlemden sonra yarım saat içerisinde normal sağlığına geri dönmektedir.

Burada doktorun da konuda uzman olması önemlidir. Kişinin bu konuda yeterli eğitimi alması, ne yaptığını bilmesi en iyi performansı vermesi açısından önemlidir. Ağrısız ve acısız endoskopik işlemler olsa bile kişinin sağlığı ve gerekli tedavinin başlaması acı hissetmeden daha öncelikli olmalıdır.

Mideye Hortum Takılmasının Zararları Nelerdir?

Böyle bir durumda kişinin sağlık geçmişi, bağışıklık sistemi, daha önce yaşadığı rahatsızlıklar önem arz etmektedir. Genel olarak güvenli bir tanı yöntemi olarak görülse de bazı yan etkiler ve semptomlar görülebilir. Bunlar; kusma, bulantı, yemek yerken veya yutkunurken zorlanma, karında ağrı, ateş, dışkının koyu renkte olmasıdır. Eğer bu şikayetler bir günden fazla sürerse hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Mideye Hortum Takılması Kimlere Yapılır?

Mide rahatsızlığı çeken kişilere uygulanmaktadır. Özellikle mide yanması, mideden ağza acı su gelmesi, ekşime, midede ağrı, yutma güçlüğü gibi şikayetleri olanlara yapılır. Gerekli tanı ve teşhisin konulması içindir. Ayrıca midesine cerrahi operasyon yapılan kişilerin kontrolü, parça alınıp incelenmesi durumunda ve midesine hortum takılarak beslenme zorunluluğu olan kişilere beslenme katateri takılması için de uygulanmaktadır.

Mideye hortum takılması durumu endoskopiden ayrı olarak mideden beslenmesi gereken hastalar için de yapılır. Rahatsızlıklarından ötürü yemek yiyemeyen kişilere yapılır. Cerrahi bir müdahale ile hastanın midesine beslenme tüpü yerleştirilir. Bu durum endoskopik şekilde yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ