Reklam

Miyom Ameliyatı ve Gebelik

  • 29 Aralık 2017
  • 1.015 kez görüntülendi.
Miyom Ameliyatı ve Gebelik

Miyom ameliyatı ve gebelik ilişkisi, bilinen gebeliğe göre detaylı ve dikkat edilmesi gereken bazı noktaların olduğu bir ilişkidir. Miyom ameliyatı ya da tıp literatüründeki adı ile “Myomektomi”, cerrahi bir işlem olup gebeliğin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde önem arz etmektedir. Rahim bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan miyomların alınması, rahmi rahatlatan ve sağlıklı bir gebelik süreci izlenmesini mümkün kılan bir ameliyattır. Kısaca iyi huylu tümör olarak da ifade edilebilir.

Miyomun Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Rahim bölgesinde oluşan miyomların belirtisiz olması yani vücudun bu konuda bir sinyal vermemesi, miyomun tespitini de zorlaştırmaktadır. Çoğu kişide başlangıçta fark edilemediği için kişinin sürekli ve düzenli bir şekilde doktor muayenesi altında olması gerekir. Ciddi boyutlarda bir büyüme ya da rahatsızlık söz konusu olmadığında tedavi yapılmaz ve yalnızca miyomların takibi sağlanır. Özellikle menopoz dönemi sonrasında miyomların yavaş yavaş küçüldüğü ve etkisinin azaldığı, zamanla da sıfırlandığı gözlenmektedir.

Ancak semptomatik durumlar ortaya çıkıyorsa, yani;

  • Menstrüasyon dönemlerinde yaşanan kanamanın aşırı olması,
  • Diğer organlarda görülen ağrı ve kasık bölgesinde ya da rahimde sürekli ağrı,
  • Karın bölgesinde nedensiz aşırı şişkinlik gibi durumlar söz konusuysa miyomların alınması daha sağlıklıdır.

Miyom Ameliyatı Riskli mi?

Miyom ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapıldığı için ekstra bir risk söz konusu olmamakla birlikte, genel anestezi riskleri bu operasyon için de söz konusudur. Miyomun çıkarılması esnasında rahim bölgesine “kesi” uygulanması, kanamanın artmasına yol açabilir. Bu nedenle operasyon esnasında her bir miyomun birbiri ardına ve en hızlı şekilde, en az kan kaybı ile yapılması gerekir. Bu konu operasyonda görevli doktorun sorumluluğundadır.

Miyom ameliyatlarında yaşanabilecek bir risk de kısırlıktır. Kısırlık, genital bölgede yer alan iç organların yapışık hale gelmesinden ve ayrılamamasından kaynaklanır. Aynı şekilde miyom, organlardan birine ya da rahim çeperine yapışık ise risk artar.

Miyom ameliyatı esnasında, alınması gereken miyomlar fazla büyük ise yahut rahme çok yapışık ise, operasyon rahmin alınması ile de sonuçlanabilir. Bu durumda kişinin gebe kalma olasılığı da sıfıra iner.

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik

Miyom operasyonu geçirmiş kişiler, ortalama 3-4 ay sonra gebe kalabilmektedir. Şayet operasyon rahim iç tabakasına değin ilerlemiş ise sezaryen doğum yapılması gerekebilir. Bu durum hekim tarafından hastaya ifade edilmelidir. Ancak operasyon rahmin dış yüzeyinde meydana gelmişse, çeşitli uygulamalar ile rahim zarar görmeden ameliyat gerçekleşmişse, kişiler normal doğum da yapabilmektedir. Ancak ameliyat sonrasında ortalama 4 aylık bir süre korunmak son derece önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ