Reklam

Nasıl Sevk Alabilirim?

  • 15 Nisan 2017
  • 3.747 kez görüntülendi.
Nasıl Sevk Alabilirim?

Sevk işlemleri günümüzde çok sık olarak sorulan sorunlar arasında yer alır. Eskiden özellikle kamu çalışanları için çok zor olan bir durum olmakla beraber günümüzde özellikle kamu çalışanlarında yeni düzenlemeler ile daha kolaylaştırılmış bir yapıya getirilmiştir. Öncelikle bu işlemden yararlanmak isteyen bir kişinin hasta olması gerekmektedir.

Sevk alma işlemleri 2010 yılından önce kamu çalışanları açısından oldukça zor bir durum olmakla beraber 2010 yılında yeni getirilen düzenlemeler ile kamu çalışanlarının sağlık kuruluşundan sevk alma zorunluluğu ortadan kaldırılarak bir kısım rahatlamalar sağlanmıştır. Kamu çalışanları sevk alma durumunda olmadan rahatlıkla sağlık kuruluşuna giderek muayene olabilir hale getirilmiştir.

Sevk Alma ve Devamında Yapılması Gereken Hususlar Nelerdir?

Bu düzenlemeler sadece il içerisinde değil Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir ilde muayene dahi olsa bu uygulama geçerli sayılacaktı. Fakat günümüzde sevk işlemleri tamamen kaldırılmamış ve yalnız kamu çalışanlarına karşı bir inisiyatif getirilmiştir.

Halen günümüzde bu sevk işlemleri diğer çalışanlar için geçerlidir. Yani ilçe sınırları içerisinde veya bir ilçeden bir ile veya bir ilden başka bir il sınırları içerisine nakil edilecek hasta için sağlık kuruluşundan sevk kağıdı alma zorunluluğu halen bulunmaktadır.

Böyle bir durumu olan kişi sevk işlemleri ile ilgili yönetmelikleri takip etmesi gerekmektedir. Sevk işlemleri çok kolay bir husus olamamakla birlikte aynı husus içerisinde kişinin özellikle dikkat etmesi gereken diğer bir durum ise sevk süresi ve geçerlilik tarihidir. İl içerisinde uygulanan sevk işlemleri 3 iş günü, il dışarısına nakil edilmiş bir hasta için sevk süresi ise 5 iş günü içindir. Eğer bu sınırlar içerisinde muayene olunmamış olması sevkin geçerliliğinin yitirilmesine neden olacaktır. Bu durumda o sevkin geçerliliği sona erecek ve tekrardan yeni bir sevk kağıdı alması gerekecektir.

Böyle durumlarda çok ciddi bir rahatsızlığı olmayan kişilerin sevk alması yanlış bir davranıştır. Sevk alındığı takdirde hasta muayene olunan kurumun doktoruna, kurum doktorunun yerinde olmaması takdirde o bölgeye bağlı birinci derece sağlık kuruluşuna başvurması, olumlu bir sonuç çıktığı takdirde ikinci veya üçüncü derece sağlık kuruluşlarına sevki gerçekleşmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ