Öksürük ve Göğüs Ağrısı

Öksürük ve Göğüs Ağrısı

Öksürük ile göğüs ağrısı sıklıkla beraber görülür. Hemen hemen her göğüs hastalığında öksürük mevcuttur. Göğüs ağrısının en birinci nedeni akciğer hastalıklarıdır. Alt solunum yolları hastalıklarının hemen hemen hepsinde göğüs ağrısı ve öksürük şikayetleri bir arada bulunur. Tabi ki her zaman ciddi hastalıklara işaret etmez. Nezle gibi basit hastalıkların da belirtilerinde göğüs ağrısı ve öksürük bulunur. Uzman hekim tarafından gerekli incelemeler yapılarak tedavi şekillendirilir.

Öksürük ve Göğüs Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Nezle

Üst solunum yolu enfeksiyonudur. Kuru öksürük, burun akıntısı, hapşırma, boğaz enfeksiyonu gibi belirtilerle ortaya çıkar ve ilerlemesi durumunda göğüs ağrısına neden olur. Ateş, terleme, halsizlik de yapabilir. Öksürük 2 haftadan uzun sürerse uzman bir doktora gitmelisiniz çünkü bronşit veya zatürreye çevirebilir.

Astım

Astım, bronşların iltihaplanması durumudur. Göğüste hırıltı, ağrı, batma hissi ve kuru öksürük ile kendini gösterir. Ayrıca nefes darlığı da görülebilir. Doktor astımın evresine göre tedaviyi şekillendirir.

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

Astımla sıklıkla karıştırılır. Ayırıcı yönü kalıcı yani kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Göğüste ağrı, nefes darlığı, öksürük, balgam ve bazen de morarma görülebilir. Giderek artan bir popülasyona sahiptir.

Bazı İlaçların Yan Etkisi

Bazı ilaçların yan etkisi öksürük ve göğüs ağrısıdır. Fakat göğüs ağrısı yan etki olarak nadir görülürken öksürük tek başına daha sık görülür.

Akciğer Kanseri

Erkeklerde daha sık görülür. En önemli risk faktörlerinden biri sigaradır. Diğer risk faktörleri ise genetik, yaş, alkol tüketimidir. Göğüste şiddetli ağrı, şiddetli öksürük, nefes darlığı, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, balgam çıkarma, öksürürken kan gelmesi, halsizlik de bulgularıdır. Akciğer grafisi, akciğer tomografisi, balgam testleri ile gerekli tetkikler yapılır. Erken evrelerde tedavi şansı yüksektir. Unutulmamalıdır erken teşhis hayat kurtarır.

Pnömoni(Zatürre)

Akciğer enfeksiyonudur. Zatürre olarak da bilinir. Hava kesecikleri olan alveollerin iltihabıdır. Göğüs ağrısı, öksürük, halsizlik, nefes alıp vermede güçlük, yüksek ateş, balgam çıkarma, morarma sıklıkla görülen belirtilerdir.

Sigara kullanımı, ileri yaş, alkol kullanımı, madde bağımlılığı, zararlı gazlara maruz kalma, kronik akciğer veya kalp hastalığı olması, yoğun bakımda kalma, yabancı cisim aspirasyonu risk faktörleridir. Tedavi ayaktan veya ilerlemiş ise yatarak yapılır.

Göğüs ağrısı ve öksürük şikayetiniz varsa veya ikisinden biri varsa mutlaka doktora gitmelisiniz. İlerleyen durumlar da tedavi zorlaşacağı için ilk hissettiğiniz an en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Uzman hekim gerekli tetkikleri yaparak tedavinizi şekillendirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ