Reklam

Öksürürken Göğüs Yanması

 • 31 Temmuz 2017
 • 3.551 kez görüntülendi.
Öksürürken Göğüs Yanması

Öksürük aslında bakıldığında akciğerimizi koruyan bir mekanizma eylemidir. Solunum yoluyla solunum sistemine ulaşabilecek zararlı maddelerin, hava yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Özellikle öksürükte halk arasında kuru öksürük diye tabir edilen, balgamsız öksürük şikayetine sık rastlanır. Kuru öksürük ile göğüste zaman zaman yanma hissi oluşabilir. Ancak genellikle göğüs yanması başlı başına düşünüldüğünden, kişi bunu hemen kalp hastalıklarına yorarak endişeye kapılmaktadır. Oysa ki göğüs yanması ve beraberinde görülen öksürük tek başına kalp rahatsızlığı bulgusu değildir.

Öksürüğün çok şiddetli olması, bilakis kuru öksürüğün sık tekrar etmesi, uykudan uyandıracak derece kuvvetli olması durumunda aynı anda göğüste de yanma hissi oluşabilir. Bu içerikte kuru öksürüğün ve göğüs yanmasının ortak nedenlerini ele alacağız.

Göğüs Yanması ve Kuru Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Genellikle kişiyi yoran bir öksürük olan kuru öksürükler, nöbetler halinde görülmektedir. Öksürüğe göğüs yanmasının eşlik etmesinin pek çok nedeni olabilir. Çoğunlukla astım, alerji ve reflüye bağlı olarak gelişse de daha farklı etkenlerden kaynaklı da olabilmektedir.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemimizin çeşitli yabancı etkenlere gösterdiği tepki olan alerji, herkes için farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Alerjinin akabinde öksürük bulgusu meydana gelebilir. Ancak göğüs yanması doğrudan alerjiyle ilintili değildir. Öksürüğe bağlı olarak gelişir. Havadaki polen, toz veya tükettiğimiz gıdalardan kaynaklı alerji gelişebilir. Alerji durumundaysa kuru öksürük ve kuru öksürük akabinde göğüs yanması baş gösterebilir. Bu nedenden oluşan bu iki şikayet genellikle alerjenin yani alerjiyi tetikleyici etkenin vücuttan uzaklaştırılması sonucunda ortadan kalkmaktadır. Eğer denenen onca şeye rağmen bir süredir devam ediyorsa, altında yatan başka sebep olabileceğinden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Solunum yolunda oluşabilecek rahatsızlıklardan kaynaklı kuru öksürük ve beraberinde göğüs yanması görülebilir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak kuru öksürük ve göğüste yanma şikayetine sık rastlanmaktadır. Şiddetli kuru öksürük zatürre ve çeşitli akciğer rahatsızlıklarının habercisi olabileceğinden, muhakkak tıbbi destek görülmelidir.

Astım

Kuru öksürüğün en yaygın nedenlerinden biri astımdır. Akciğer rahatsızlığı olan astımda, hava yolları tıkandığından nefes alma güçleşir ve kuru öksürük meydana gelir. Göğüs yanması direkt olarak astım bulgusu değildir. Kuru öksürüğe eşlik eder şekilde meydana gelir. Öksürüğün geceleri şiddetli bir hal alması ve mevsim değişimlerinde artış göstermesi, kuru öksürüğün astımdan olabileceğine işarettir. Kuru öksürük astımda çok şiddetli olduğundan göğüste de yanmaya yol açabilmektedir.

Kapalı ve Havasız Ortamda Uzun Süre Kalmak

Uzun süre kapalı ve havasız ortamda kalınması, nefes almayı zorlaştıracağından öksürük mekanizmasını devreye sokabilir. Oluşan bu öksürüğün şiddetli seyretmesi göğüste yanma olarak kendini gösterir. Bulunulan ortamın havasız, nemsiz, kuru ve kapalı olması kuru öksürükle göğüs yanmasını tetikleyici unsurlardan biridir.

Diğer Nedenler

 • Kalp rahatsızlıkları: Kuru öksürük ve göğüsteki yanma tek başına bulgu değeri taşımaz. Gerekli tetkik ve tanı için uzmana gidilmeli, diğer anormallikler incelenmelidir.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. MyronFudge dedi ki:

  best free dating site for serious relationships
  best free dating site for serious relationships

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder website , how to use tinder
  tinder date

 3. JavierTox dedi ki:

  tinder sign up , tinder sign up
  what is tinder

BİR YORUM YAZ