Omuz ve Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Omuz ve Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Omuz ve kol ağrısı için hangi doktora gitmeliyim merak edilen sorulardan birisidir. Omuz ve kollarda görülen ağrının birçok farklı sebebi olabilir. Tedavi için bu sebepler mutlaka araştırılmalı, hastalığa neden olan etkenler iyice araştırılmalıdır. Omuz ve kollarda meydana gelen ağrılar için hastaların fizik tedavi ya da ortopedi bölümlerinden randevu alması gerekmektedir. Bu bölümlerde yapılacak olan MR cihazı ile görüntüleme ve EMG testleri ile birlikte hastalığın tanısı kolay bir şekilde koyulabilecektir.

Omuz ve Kol Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Omuz ve kollarda meydana gelen ağrılar bazen tek taraflı olurken bazen vücudun iki tarafında da bu tarz ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Ağrıların sebepleri ise şu şekildedir:

 • Yanlış bir duruş pozisyonuna sahip olan kişilerde ilk olarak omuz ve kollarda ağrılar meydana gelir. Bunun sebebi ise duruş bozuklukları sonrası omur, doku, eklem ya da disklerde meydana gelen hasarlardır. Bu sorun tıp dünyasında ‘kamçı sendromu’ olarak anılmaktadır.
 • Kişinin kendini zorlayacak biçimde aşırı spor yapması, masa başında uzun süre eğik bir pozisyonda çalışması ya da uzun süre hareketsiz kalması gibi durumlarda omuz ve kollarda şiddetli ağrılar hissedilebilir.
 • Boyunda fıtık oluşumu da omuz ve kol ağrılarının sık görülen sebeplerinden birisidir.
 • Omuz ve kollarda meydana gelen ağrıların sebeplerinden bir diğeri ise ileri yaşlarda ortaya çıkan kireçlenme sorunudur. Bu durumun ilerlemesi halinde cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Stres, kaygı ve endişeli ruh halleri de omuz ve kollarda baskıya neden olarak ağrı hissedilmesine yol açabilmektedir.
 • Romatizma sorunu olan hastalarda kıkırdak ve kemiğin zarar görmesi durumunda Ankilozan spondilit ve Romatoid Artrit sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların ortaya çıkması omuz ve kollarda da ağrılara neden olabilmektedir.
 • Omuz ve kol ağrılarının sebepleri arasında omurga zedelenmesi, omurganın sert darbe sonucunda kırılması ve boyun omurlarına alınan şiddetli darbeler de yer almaktadır.
 • Kemik ve sinirlerde meydana gelen sinir sıkışması ya da uyuşma gibi sorunlar omuz ve kollarda da ağrılara neden olabilmektedir. Kemik erimesi de aynı tarz ağrıların oluşmasında etkili olan faktörlerden birisidir.

Omuz ve Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

 

Omuz ve kollarda meydana gelen ağrılar için kişinin mutlaka doktora danışması gereklidir. Gerekli testlerin yapılabilmesi için fizik tedavi ya da ortopedi bölümünden randevu alınmalıdır. Hastalığın teşhisi için MR, BT ve EMG testlerinin yapılması gerekmektedir.

Omuz ve Kol Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Omuz ve kol ağrısı durumunda özel boyun yastığı kullanımı ile ağrılardan kurtulabilirsiniz.
 • Yavaş bir şekilde sağ ve sol tarafa doğru egzersiz yapın. Bu hareketler boyun kaslarını germenizde yardımcı olacaktır.
 • Ağrıları gidermek için yumuşak bir boyunluk kullanabilirsiniz.
 • Fıtığa bağlı ağrılardan kurtulmak için cerrahi müdahale gerekebileceği unutulmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği kas gevşetici kremler ve ilaçlar ağrıların giderilmesinde etkili olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ