Reklam

Omuz ve Pazu Ağrısı

  • 19 Aralık 2017
  • 1.361 kez görüntülendi.
Omuz ve Pazu Ağrısı

Kollarımız ve buna bağlı olarak omuzlarımız günlük hayatımızda aktif olarak kullanılmaktadır. Kollarımızın fiziksel olarak fazla zorlanması, kullanımdan kaynaklı çok yük binmesi gibi durumlarda ağrı şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar kolda değil omuz ve pazu bölgesinde oluşmaktadır.

Pazu, dirsek ve omuzlarımızın arasındaki bölge olduğu için omzumuzla bağlantılıdır. Bu yüzden sadece omuzdan kaynaklı oluşan ağrılar da pazu da hissedilebilir. Ya da ağrılar birbirinden tamamen bağımsız da olabilir.

Bu bölgelerdeki ağrılar genellikle incinme, kasların zorlanmasından kaynaklı ortaya çıkabileceği gibi altında yatan başka sebepler de olabilir. Bu yüzden şikayetlerin artarak devam etmesi ve başka belirtilerin oluşması durumunda bir doktora başvurulmalıdır.

Omuz ve Pazu Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Etkenleri

Omuz ve pazu ağrılarının en yaygın nedeni travma kaynaklı rahatsızlıklardır. Bağ, tendon ve kas yapılarında oluşabilecek hasarlar ağrıya neden olmaktadır. Ayrıca ağır yük kaldırımı, ters ve yanlış yapılan hareketlerde omuz ve pazu ağrısına sebep olmaktadır.

2-)Tendinit

Tendonlarda oluşan iltihaplamadan kaynaklı oluşan bu rahatsızlığın en önemli belirtisi eklemlerde hissedilen yoğun ağrıdır. Özellikle omuz, kol ve diz bölgesinde görülür. Bu rahatsızlık spor yapan kişilerde çok sık yaşanmaktadır. Aşırı ağrıya sebep olan bu hastalık kişinin de gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

3-)Kireçlenme

Eklem kireçlenmelerinin en çok görüldüğü bölgelerden biri omuzdur. Bu rahatsızlık eklemlerin çok kullanılmasına bağlı olarak zaman içerisinde yıpranmasından kaynaklanmaktadır. Ağrının yanı sıra hareket kaybı bu rahatsızlığın önemli belirtilerindendir. Özellikle yaşlılık döneminde ortaya çıkar ve kişinin günlük hayatının kısıtlanmasına neden olur.

4-)Sinir Sıkışması

Vücudumuzda tüm uyarıların beyne iletilmesini sağlayan sinirlerde hasar meydana gelmesi, zedelenmesi durumunda ağrı şikayetleri ortaya çıkabilir. Omuz, pazu ve bütün kolda görülen ağrılar sinir sıkışmasını düşündürmektedir. Ağrının yanı sıra kişi de karıncalanma, uyuşukluk gibi şikayetler de görülebilmektedir.

5-)Anjina Rahatsızlığı

Kalp hastalıklarından biri olan anjina da ağrıların sebeplerinden biri olabilmektedir. Bu hastalıkta omuz ve pazudaki ağrının yanı sıra göğüste de ağrı durumu görülmektedir. Bu ağrılar ani ve şiddetli bir şekilde ortaya çıktıysa durum ciddiye alınmalı ve mutlaka en hızlı şekilde uzman doktora başvurulmalıdır.

6-)Stres

Stres, vücudumuzun tüm noktalarını etkilemekte ve farklı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Uzun süreli stresler sonucunda kollardan başlayan ve omuz-pazu bölgesine yayılan ağrılar oluşmaktadır.
Panik atak durumunda da kişinin göğüs ağrısının yanı sıra omuz bölgesinde de ağrı görülmektedir.

Omuz ve Pazu Ağrısı Tedavisi

Bu durumda yapılması gereken ilk şey ağrının nedeninin tespit edilmesidir. Eğer ağrılarınız fiziksel aktivitelerden kaynaklı ise evde buz kompresi ve masajla ağrılarınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Ağrıların uzun süreli devam etmesi ve ağrılarınızın yanında oluşan şişlikler de kesinlikle dikkate alınmalı ve vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ