Omuzda Yanma Hissi

Omuzda Yanma Hissi

Omuzlarda yanma hissedilmesi farklı sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Bu duruma neden olan etkenlerin iyi bir biçimde araştırılması ve sonrasında tedavisine başlanması gerekmektedir. Omuzda yanma hissi omuzun tamamında hissedilebileceği gibi sağ ya da sol bölgede de görülebilir. Bu durum birçok hastalığın belirtisi olabilir. Kişinin omzunda yanma hissetmesi durumunda doktora giderek muayene olması yapılacak en iyi işlem olacaktır.

Omuzda yanma hissedilmesi durumunda kişinin telaş yapmasına gerek yoktur. Bu duruma neden olan etkenler arasında her bir etken basit nedenler ile de ortaya çıkabileceği için telaş yapmaya asla gerek yoktur. Kişinin böyle bir sağlık sorununu sık sık yaşaması durumunda bu durumu ciddiye alması ve doktora gitmesi gerekmektedir.

Omuzda Yanma Hissedilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Omuz bölgesinde yanma hissedilmesi birçok farklı etkene bağlı bir biçimde gelişebilir. Bu etkenlerin oluşmasında neden olan etkenlerin tam bir tanısı için kişinin muayene olması çok önemlidir. Omuzda yanma hissedilmesinin belli başlı nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kişinin omuzda yanma hissedilmesinin en büyük sebeplerinden birisi romatizma hastalığıdır. Kişinin omuzda yanma hissedilmesinin yanı sıra karıncalanma, uyuşukluk gibi belirtiler de yer alabilir. Bu durumda doktora giderek test yapmak büyük bir önem taşımaktadır.
  • Kişinin omzunda yanma hissetmesinin diğer bir sebebi ise eklem hastalıklarıdır. Kişinin omzunda yer alan eklemlerde herhangi bir hasar olması durumunda ağrı ve yanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Omuz bölgesinde yanma hissedilmesinde etkili olan diğer faktörlerden birisi de vitamin eksikliği olmasıdır. Kişinin B12 vitamin eksikliği yaşaması durumunda omuz bölgesinde çeşitli boyutta yanma hissedilmesi normal bir durumdur.
  • Kişinin şeker hastası olması durumunda da omzunda yanma hissedilebilir. Şeker hastalığının başlangıcında özellikle omuz bölgesinde yanma hissedilebilir.Bunun yanı sıra uyuşma gibi belirtiler de görülebilir.

Omuzda Yanma Hissedilmesi Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Omuz bölgesinde yanma hissedilmesinin nedenleri her kişide farklıdır. Omuzda yanma hissedilmesinin tam tanısı için doktor muayenesi çok gereklidir. Kişinin omuz yanmasının çok uzun sürmesi halinde doktora gitmesi ilk yapacağı adım olmalıdır. Omuzda yanma hissedilmesi 24 saati geçen sürelerde ciddi bir hal almaktadır. Böyle bir durumda kişinin acil olarak doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

Omuzda yanma hissedilmesinin tehlikeli olduğu diğer bir hal ise yanmanın yanında görülen diğer belirtilerdir. Kişinin omzunda yanmanın yanı sıra şiddetli ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi sağlık sorunları da oluşması durumunda kişinin bu durumu ciddiye alıp uzman bir doktora görünmesi tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ