Reklam

Omuzlarımdan Gelen Kemik Sesi

  • 04 Nisan 2017
  • 5.630 kez görüntülendi.
Omuzlarımdan Gelen Kemik Sesi

Çoğu zaman farklı yaş gruplarında omuz ağrıları şikayeti farklı boyutlarda gözlenebilmektedir. Omuz eklem, kemik ve kas dokusunun kompleks bir şekilde yer aldığı bir oluşumdur.

Bu bölgedeki kemik, kas ya da eklem dokusunda meydana gelen harabiyete bağlı olarak hastada çeşitli şikayetler söz konusu olabilir. Omuzlardan gelen kemik sesi özellikle gediatrik grupta rastlanılan ancak her grupta gözlenebilecek bir durumdur. Genellikle akut sebep ile gerçekleşen travmalardan kaynaklanmaktadır. Uzun süreli tedavi edilemeyen olgularda altında kronik rahatsızlıklardan kaynaklanan etkenler de yer alabilmektedir.

Hastanın şikayetlerinin kesin bir şekilde çözümlenebilmesi ve yeni şikayetlerin oluşmasının önlenebilmesi için muhakkak uzman hekim yardımı gereklidir. Röntgen, tomografi gibi yöntemler kullanılarak gerekli tetkikler yapılmalı ve şikayetlerin altında yer alan neden ayrıntılı bir şekilde bulunmalıdır.

Omuzlardan Gelen Kemik Seslerinin Nedenleri Nelerdir?

Travma Kaynaklı Olarak Oluşan Sesler

Omuzlardan özellikle hareket esnasında ağrı oluşumu ile birlikte meydana gelen kemik sesinin oluşmasının en temel nedenlerinden bir tanesi bu bölgeye alınan darbelerdir. Travma kaynaklı meydana gelen bu sorunun en temel nedeni, kas yırtıkları ya da eklem dokunun zedelenmesidir.

Kemik dokuda meydana gelen sorunlarda kişi hareket etmekte ciddi anlamda zorlanmaktadır. Travma kaynaklı rahatsızlıklarda meydana gelen şikayetlerin giderilmesi için muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı, gerekli tedavi postural bozukluklar oluşmadan en erken safhada tedavi edilmelidir. Aksi halde kalıcı sakatlıklar söz konusu olabilmektedir.

Kireçlenme Kaynaklı Olarak Oluşan Sesler

Kireçlenme yaşa bağımlı olarak gözlenen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Özelikle kadınlarda menapoz sonrası dönemde sıklıkla gözlenen kireçlenme eklem birleşimlerinde ciddi ağrı ve şikayetlere sebep olabilmektedir. Hareket esnasında eklem bölgelerinde meydana gelen sıvı azalmasına bağlı olarak kemiklerde sürtünme meydana gelir. Sürtünmenin şiddetine bağlı olarak ses oluşumu söz konusu olabilir. Bu durum hasta tarafından kemiklerden gelen ses olarak tanımlanabilmektedir.

Eklem sıvısının yerine konulması ne yazık ki kısa bir tedavi ile mümkün değildir. Şikayetlerin azaltılması için hastalığın gidişatının durdurulması uygulanabilecek en doğru tedavi yöntemidir. Bu durum için bazı ciddi olgularda eklem arası boşluklara sıvı enjeksiyonu yapılabilmektedir. Hastanın düzenli spor yapması, gerekli olgularda fizik tedavi uygulanması da şikayetlerin azalmasını sağlayacak diğer yöntemler arasında yer almaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. There’s many a good cock come out of a tattered bag.

  2. Boonhoaro dedi ki:

    https://vskamagrav.com/ – kamagra australia mastrcard

  3. arcadaMar dedi ki:

    https://ponlinecialisk.com/ – buy cialis online no prescription

BİR YORUM YAZ