Ovülasyon Akıntısı

Ovülasyon Akıntısı

Ovülasyon akıntısının bir diğer adı yumurtlama akıntısıdır. Bu isim ve durum halk arasında genellikle çok bilinmemektedir. Bu akıntı hamile olmak isteyen kadınlar için önemlidir. Ovülasyon akıntısının gebelikte çok büyük bir önemi vardır ve gebelikteki rolü oldukça fazladır.

Ovülasyon Akıntısı Nedir?

Kadınlarda ovülasyon akıntısının meydana gelmesi yumurtlamanın olduğunun habercisidir. Eğer bu yumurtlama sürecinde yumurta döllenmezse, yumurta dışarı atılır ve bu duruma da regl adı verilmektedir. Ovülasyon akıntısı genel olarak kadınların regl döneminden 1 ila 1,5 hafta sonra olması beklenir.

Yumurtlama akıntısı olmadan önce kişinin vajinal akıntısı her zamankinden daha yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu durumla birlikte bazen kasık ağrısı da ortaya çıkmaktadır. Bazen de bu durum kadının hissettiği ısıda artış olarak görülebilmektedir. Akıntının olduğu dönemlerde hormonlarda değişiklik görüldüğü için meme uçlarında da hassasiyet olabilmektedir.

Ovülasyon akıntısının belirtileri hemen hemen regl dönemi belirtileriyle aynıdır. Yumurtlama akıntısını gören kadınlar eğer gebelik düşünüyorlarsa, bu süreci iyi değerlendirmelidirler. Bu akıntı genellikle şeffaf olarak görülse de bazen iç çamaşırında leke oluşmasına neden olacak kadar yoğun bir şekilde gerçekleşebilirler. Bununla birlikte ovülasyon akıntısı genellikle kokusuz olmaktadır ve bu özelliğiyle diğer durumlardan kolaylıkla ayırt edilebilmektedir.

Ovülasyon Akıntısı Neden Olur?

Ovülasyon akıntısı rahmin içinde oluşan bakterilerin dışarı atılmasını ve yumurtlama sürecinde gebelik için yardımcı olur. Kadın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu durum doğurganlığın yüksek olduğu zamanlarda oldukça yoğun olur. Rahim kendini gebeliğe hazırladığı için içini temizler, bu da ovülasyon yani yumurtlama akıntısına neden olmaktadır. Hem annenin sağlığı hem de döllenme sonucu oluşacak embriyonun sağlığı için oldukça önem arz etmektedir.

Bu durum kadınların kendi kendilerine herhangi bir doktora gitmeden gebe kalacakları dönemi kestirmelerinde de yardımcı olmaktadır. Akıntı rengi, yoğunluğu, kayganlığı gibi durumlar da gebelik takvimi oluşturanlar için yardımcı olabilmektedir.

Gebelik için yardımcı bir durum olan ovülasyon akıntısı bazı kişilerde oluşmamaktadır. Bu da rahim içinin temizlenip döllenmenin gerçekleşmesini engellemektedir. Bu durum çoğunlukla hormon bozukluklarından kaynaklanır ve bu hormon salgılanmasının düzenlenmesiyle tedavi edilebilmektedir.

Ovülasyon Akıntısı Nasıl Anlaşılır?

Kimi zamanlarda ovülasyon akıntısıyla cinsel uyarılar sonucu meydana gelen akıntılar birbirine karıştırılmaktadır. Akıntının daha az kaygan ve daha az yapışkan olması bunun ovülasyon akıntısı değil de, cinsel uyarıyla ortaya çıkan akıntı olduğunun göstergesidir.

Ovülasyon akıntısı sona erdiğinde hormonlar normale dönmektedir. Bu durum doğurganlığın o dönem için azaldığını da göstermektedir. Ovülasyon akıntısının olmasından 2-3 gün sonrasında yumurtlama gerçekleşir. Eğer bu dönemde yumurta döllendiyse, gebelik olasılığı oldukça yüksek demektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem kadınlar hem eşleri bu akıntıyı takip ederek gebelik olasılığını artırabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ