Reklam

Papil Ödemi

  • 13 Aralık 2017
  • 2.652 kez görüntülendi.
Papil Ödemi

Tıp dilinde papilledema olan göz enfeksiyonuna dayalı hastalık, görme bozukluğu yaratabilen ciddi bir durumdur. Papil ödem, görme sinirinin göz ile birleştiği noktadaki meydana gelen bir enfeksiyon ya da iltihap sonucu oluşur.

Papil Ödem Neden Olur?

1-)Menenjit

Menenjit, bir tümör sonucu beyindeki basınç artışı ve beyin kanaması sonrasında da ortaya çıkabilir. Bulanıklık, baş ağrısı, çift görme gibi durumlar hastalık belirtileridir. Kimi zaman kısmi körlük olabilir. Yüksek tansiyonu veya beyin tümörü olan hastalarda görülme olasılığı daha fazladır fakat onlarda bunun anlamı optik diskin şişmesidir. Menenjit sonrası papil ödem oluşabilir.

Beyin zarında bakteriyel enfeksiyon oluşması halinde görülen menenjit hastalığı çok tehlikeli olduğu gibi vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir. Beş yaşına kadar çocuklarda görülebilen bir hastalık olan menenjit, ileri durumlarda hastanın beyin fonksiyonlarını kaybetmesine sebep olabilir. Bu hastalığın ileri evresinde gözün üst bölgesinde şişme görülebilir.

2-)Tümör

Birincil veya ikincil tümörlerden dolayı oluşabilen papil ödemi; kafa içi basıncın artması, göz çukurunda beliren tümörler sonucu oluşmuş olabilir.

3-)Mikrop

Gün içerisinde ister istemez birçok kez el ile göz temasında bulunulabiliyor. Bunun dışında dışarıdan giren toz taneleri, kirli hava gözün enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Gözün steril bir organ olması sebebiyle enfeksiyonların kontrol edilememesi halinde papil ödem görülebilir.

Hastalığın hızlı tedavi edilememesi durumunda göz sinirlerinin başında yer aldığı için görme bozuklukları ve kalıcı hasara yol açabilir. Böyle bir durumun olmaması için gözde papil ödem belirtileri görülmesi durumunda hasta, doktora görünmelidir.

İlk başta arpacık olarak anlaşılabilen papil ödemi belirti ve görüntü olarak çok benzediği için yanlış tedavi uygulanması mümkün olabiliyor. Bu yüzden hasta, etrafı tarafından gözlemlenmelidir. Papil ödemi, arpacığa göre daha şiddetli görülür. İlerlemesi halinde gözün kapanmasına sebep olabilir.

Göz Dibi Ödemi

Papil ödem gözün dışarısında görülürken buna benzer bir hastalık olarak, gözün içinde göz dibi ödemi görülebilir. Papil ödem ve arpacık gibi kolay fark edilemeyen göz dibi ödemi, hissedilen kararmalarla ortaya çıkabilir. Saniyelik görme kaybına yol açabilir. Ani kalkışlarda hissedilen göz kararması aslında göz dibi ödemi olabilir. Akut dönemlerde renk körlüğüne de sebep olabilir. Göz sinirlerinin zaman içerisinde zarar görmesiyle hastalık ciddi bir boyuta ulaşabilir. Tedavi edilmemesi halinde göz kaybına yol açabilir. Bu yüzden belirtilerin uzun süre devam etmesi halinde, doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. froleprotrem dedi ki:

    Thank you, I have recently been looking for information about this subject for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

  2. Whatever man has done man may do.

BİR YORUM YAZ